Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Potravinoví inšpektori odhalili stovky nedostatkov: Okrem zanedbanej hygieny našli aj kontaminované výrobky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
15.11.2020 21:00

BRATISLAVA – Októbrové kontroly potravín pod taktovkou úradu veterinárnej a potravinovej správy odkryli vyše 800 nedostatkov. Tie sa týkali najmä hygieny. Laboratórne analýzy odobratých vzoriek potravín a surovín odhalili aj kontaminované mäsové výrobky.


Počas októbra zrealizovali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR 4 252 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Najviac kontrol prebehlo v stredných (1 203) a malých (1 051) predajniach, následne vo výrobe (779).

Čítajte aj: V mäse salmonelóza, na syre pleseň: Potravinoví inšpektori však počas kontrol odhalili ďaleko viac

Celkovo odhalili 872 nedostatkov. „Najviac nedostatkov bolo v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadenia a pracovných pomôcok, v označení a v nevyhovujúcej hygiene,“ spresnila ŠVPS SR.

Potravinoví inšpektori odhalili stovky
Zdroj: Getty Images

Pokuty presiahli výšku 120-tisíc eur

Úrad veterinárnej a potravinovej správy uložil 57 blokových pokút v celkovej výške 3 450 eur. „Ďalšie nedostatky, ktoré boli zistené počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov,“ stojí v oficiálnej správe úradu.

V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 90 rozhodnutí o pokute v správnom konaní. Pokuty sa vyšplhali do výšky 122 950 eur. Ako uviedla ŠVPS SR, priemerná pokuta predstavovala 1 366,11 eura, tá najvyššia zas 25 000 eur.

Potravinoví inšpektori odhalili stovky
Zdroj: Getty Images

Škodcovia vo fazuli, salmonela v mäse

Inšpektori odobrali 1 266 vzoriek potravín a surovín, z čoho boli dosiaľ ukončené analýzy u 796 z nich. „Požiadavkám legislatívy nevyhovelo 21 vzoriek, čo z množstva ukončených vzoriek predstavuje 2,6 percenta,“ podotkol úrad veterinárnej a potravinovej správy.

 • Fazuľa farebná škvrnitá 500 g - výskyt poškodených a vyžratých zŕn škodcami a prítomnosť mŕtvych škodcov
 • Kyslá smotana 18 % - uvedenie spotrebiteľa do omylu označením kyslá smotana, pričom šlo o sladkú smotanu, neuvedenie predpísaných povinných údajov v štátnom jazyku, nedodržanie minimálnej veľkosti písma, neodlíšenie látky spôsobujúcej alergiu od zvyšnej časti zoznamu zložiek
 • Sušené marhule (size 5) - prekročený limit na oxid siričitý
 • Pečeňový syr, varený mäsový výrobok - dokázaná Listeria monocytogenes
 • Chlieb viaczrnný žarnovický pšenično-ražný - v zložení výrobku boli uvedené zložky - alergény, ktoré neboli odlíšené od zvyšného zoznamu zložiek, výška písma bola menšia než je stanovené
 • Domáca klobása - prekročenie najvyššieho prípustného množstva benzo(a)pyrénu
 • Arašidové maslo - zistená prítomnosť sójového proteínu v množstve 4,8 mg/kg, čo v označení zloženia výrobku nebolo uvedené
 • Sladká chilli omáčka - nedodržanie strednej výšky písma povinných údajov označenia výživovej hodnoty
 • Gazdovské guľky údené, parený syr - nevyhovela veľkosť písma na etikete produktu
 • Domáca klobása - množstvo benzo(a)pyrénu a polycyklických aromatických uhľovodíkov prekročilo najväčšie prípustné množstvo
 • Zmiešaný med - vodivosť bola pod stanovený limit, hydroxymetylfurfural zas nad stanovený limit
 • Hydinové trupy - prítomnosť Salmonella Enteritidis
 • Pečeňová paštéta pikant, sterilizovaný mäsový výrobok - nevyhovela veľkosť písma na obale výrobku

Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články