°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

KORONAVÍRUS Bardejov hlási pokojné testovanie: Malým obciam vraj dva dni stačia

Testovanie obyvateľstva na Slovensku
Testovanie obyvateľstva na Slovensku
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
25.10.2020 18:26

BARDEJOV - Situácia v obciach Bardejovského okresu je počas nedeľňajšieho testovania na ochorenie COVID-19 pokojná. V niektorých evidovali ľudí, ktorí prišli aj zo vzdialenejších okresov.


"Momentálne máme v obci zrealizovaných 455 testov. Samozrejme, sú v tom aj testy iných občanov ako z našej obce. Z nich bolo 34 pozitívnych. Priebeh je pokojný, zdravotnícki pracovníci, ako aj príslušníci Ozbrojených síl SR, respektíve polície zvládajú svoje úlohy veľmi dobre. Nechápeme, prečo sme zase o týždeň do testovania zahrnutí aj my," uviedol starosta obce Šiba Peter Lenárt.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V obci Brezov sa testovanie koná iba v nedeľu. Podľa starostu Ladislava Lukáča tam bolo ráno viac ľudí, a preto museli čakať. "Účasť je približne 280 ľudí z predpokladaných 360, aj keď je to skreslené, pretože relatívne dosť ľudí prišlo aj z okresov Svidník, Prešov a Vranov nad Topľou. Aktuálne je odberné miesto prázdne. Čo sa týka ďalších testovaní, bude potrebné doriešiť odmeny dobrovoľníkov, lebo doteraz je v tom v niektorých obciach nesúlad," povedal Lukáč.

V obci Rokytov sa prišlo otestovať približne 55 percent obyvateľov. "Veľa seniorov nad 70 rokov sa nebolo testovať. Niektorí obyvatelia našej obce, hlavne mladí, využili testovanie v iných obvodoch v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.)," dodal starosta obce Ľubomír Pangrác-Piter.

Testovanie obyvateľstva na Slovensku
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

O testovanie je v Bardejove menší záujem

V Bardejove je situácia v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 v nedeľu pokojná. Ľudí podľa hovorcu mesta Štefana Hija prichádza menej ako v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.).

"Aj napriek, dá sa povedať, drobnému mrholeniu sa odbery konajú v exteriéroch, pri zabezpečení všetkých nevyhnutných hygienických a protiepidemických opatrení. Neregistrujeme žiadne problémy," uviedol Hij s tým, že podobná situácia je aj v obciach okresu, kde prichádza na testovanie menej ľudí ako v uplynulých dňoch.

Ako povedala Mária Chrasníková z nadrezortného komunikačného centra, v piatok bolo v Bardejove otestovaných 6261 ľudí, z toho bolo 191 pozitívnych. V sobotu bolo otestovaných 7341 ľudí a z nich bolo 179 pozitívnych.

V obci Kurov doteraz otestovali 451 ľudí vrátane cudzích

Tretí deň plošného testovania na ochorenie COVID-19 v obci Kurov v Bardejovskom okrese je pokojný. Ako uviedla starostka obce Mária Špirková, otestovať sa prichádzajú už iba ľudia, ktorí sa rozhodli na poslednú chvíľu. "Doteraz bolo v našej obci otestovaných celkom 451 ľudí. Po odpočítaní 74 osôb z iných dedín a okresov percento otestovaných našich občanov je doteraz 65,91 percenta, čo si myslím, že je dobré. Veľa občanov pracuje mimo okresu a republiky a taktiež väčšina občanov starších ako 65 rokov nevyužila možnosť testovania," uviedla Špirková.

Testovanie obyvateľstva na Slovensku
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Ako problém vidí to, že sa testovanie v obci uskutočňuje v interiéri. "Aj keď občania dodržiavali pokyny príslušníkov Policajného zboru a Ozbrojených síl SR, stále je tu možnosť nákazy pri testovaní v interiéri väčšia ako vonku, konštatovali to aj občania obce. Niektorí sa preto neprišli otestovať," povedala starostka.

V prípade ďalších testovaní by bolo podľa jej slov dobré, aby sa vykonávalo iba vonku, a nie vo vnútri. "Najviac ľudí na testovanie bolo v piatok (23. 10.) a až následne v sobotu (24. 10.). V nedeľu v menších dedinách testovanie z môjho pohľadu nie je potrebné. Radšej treba posilniť pracovníkov na testovanie tieto prvé dva dni," dodala Špirková.


Galéria

Testovanie obyvateľstva na Slovensku Testovanie obyvateľstva na Slovensku Testovanie obyvateľstva na Slovensku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články