°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Rudolf Kusý sa postavil pred súd! VIDEO Dobrá správa pre zadržaného starostu

Rudolf Kusý
Rudolf Kusý
Zdroj: Topky - Ján Zemiar
09.10.2020 10:08

BRATISLAVA - Trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu (KS) v Bratislave začal rozhodovať o sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu (OS) Bratislava III, ktorý v nedeľu (4. 10.) nezobral do väzby starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého.


Verejného zasadnutia pred sťažnostným súdom sa zúčastňuje ako Rudolf Kusý, jeho obhajkyňa Eva Mišíková, tak aj prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava III. Rudolf Kusý čelí obvineniam z prečinov a zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. "Nie sú splnené podmienky väzby a nie je splnená materiálna stránka dôvodov väzby, čo sme už uviedli na prvostupňovom súde," zdôraznila novinárom pred začatím zasadnutia obhajkyňa Mišíková.

Rudolf Kusý
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Obvinenie sa má podľa hovorcu bratislavského Nového Mesta Mareka Tettingera týkať troch developerských projektov. V prvom prípade ide podľa neho o polyfunkčný komplex medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou, ďalšie dva projekty sa majú týkať Jaskovho radu a Vlárskej ulice. Podľa miestneho úradu nie sú v súlade s územným plánom hlavného mesta. Tettinger zároveň skonštatoval, že na novomestskom miestnom úrade si nie sú vedomí žiadneho porušenia legislatívy, ktorého by sa mohol starosta dopustiť.

Rudolf Kusý
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Bratislavská krajská kriminálna polícia vo štvrtok 1. októbra zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Policajný vyšetrovateľ následne obvinil zadržaného starostu z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Následne OS Bratislava III nevyhovel návrhu prokurátora a obvineného do väzby nezobral. Hlavným dôvodom rozhodnutia o nevzatí do väzby bolo nesplnenie materiálnej stránky dôvodov väzby. Prokurátor 2. októbra navrhoval väzbu kolóznu a pokračovanie v trestnej činnosti.

Starosta sa až do ukončenia trestného konania vzdal kompetencií v oblasti stavebného úradu. Zároveň dočasne neúraduje z miestneho úradu, ale z Konskej železnice pri Trnavskom mýte. Podľa vlastných slov nechce dávať zámienku na podozrenie, že chce ovplyvňovať svedkov. Pracovať chce preto mimo dosahu pracovníkov, ktorí vystupovali ako svedkovia.

Rudolf Kusý
Zdroj: Topky - Ján Zemiar

Dobré správy

Starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého nebudú väzobne stíhať. Rozhodol o tom v piatok Krajský súd v Bratislave, ktorý tak zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III z nedele (4. 10.).

Rozhodnutie Krajského súdu na piatkovom verejnom zasadnutí je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať. Podľa trojčlenného senátu Krajského súdu nejde o zločin. Obvinenému sa nekladie za vinu korupčné správanie. Odvolací súd sa takmer v celom rozsahu stotožnil s rozhodnutím Okresného súdu Bratislava III.

Podľa Krajského súdu nikde nie je v rámci stavebného konania uvedené, že ak starosta nepovolí stavbu, tak koná protizákonne. Účastník konania má právo odvolania sa, čo starosta pripustil a konal. Krajský súd nevidí pohnútku zneužívania právomoci verejného činiteľa zo strany Rudolfa Kusého. Developer neprišiel o svoj pozemok, môže stavať, s nečinnosťou počíta stavebný poriadok a prichádzajú na rad mimotrestné opatrenia.

Nečinnosť a zamietavé rozhodnutie starostu neznamenalo, že developer nemohol na svojom pozemku stavať inú stavbu a nie takého rozsahu, ako mu bola zamietnutá. Zo spisu nevyplýva, že by poškodený spôsobil takú škodu, že by išlo o trestný čin, zdôvodnil okrem iného predseda senátu Krajského súdu v Bratislave. Presvedčivá nie je ani majetková škoda, ktorú mali utrpieť developeri.

"Cítim sa nevinný. Mám zato, že všetky zamietnutia stavieb mnou podpísané mali svoj dôvod a zákonitosť. Pri tej najväčšej stavbe som sa omeškal 11 dní," zdôraznil Rudolf Kusý. Vyslovil pritom "úľavu, že nepoputuje do cely Justičného paláca".


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články