°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

Remeta: Prokuratúra SR sa ocitla na dejinnej križovatke svojho vývoja

Predseda etickej komisie prokuratúry Rastislav Remeta
Predseda etickej komisie prokuratúry Rastislav Remeta
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
29.09.2020 17:35

BRATISLAVA - Prokuratúra SR sa v súčasnosti ocitla na dejinnej križovatke svojho vývoja a smerovania. Povedal to jeden zo štyroch kandidátov na funkciu generálneho prokurátora SR - prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Banskej Bystrici Rastislav Remeta, ktorého prezentáciu si v utorok vypočula Rada prokurátorov SR.


"Preto na naplnenie ústavného a zákonného poslania prokuratúry je nevyhnutné zvýšenie jej aktivity pri plnení jej pôsobnosti a využívaní zákonných prostriedkov, aby sa zabezpečila bez akýchkoľvek vplyvov rýchla a účinná ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu. S tým súvisí nevyhnutné zvýšenie otvorenosti a transparentnosti prokuratúry, najmä v súvislosti s výberovými a disciplinárnymi konaniami, ako aj informovanie verejnosti o činnosti prokuratúry tak, aby sa nezmaril účel trestného a civilného konania," objasnil svoju víziu Remeta.

Podľa jeho názoru prokuratúra musí vykonávať svoju pôsobnosť tak, aby sa konaním prokurátorov z hľadiska ich odborných a osobnostných predpokladov prinavrátila dôvera verejnosti v prokuratúru a prokurátorský stav.

"Spomenuté ciele si vyžadujú dôsledné vyhodnotenie činnosti jednotlivých organizačných zložiek generálnej prokuratúry, ako aj podriadených prokuratúr vrátane ich racionalizácie a reorganizácie," uviedol.

Rada si postupne vypočula prezentácie štyroch uchádzačov - Jozefa Čentéša, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) SR Tomáša Honza, Remetu a napokon prokurátora ÚŠP Jána Šantu. Z uchádzačov rada vyberie jedného, ktorého následne navrhne Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady (NR) SR ako kandidáta na funkciu generálneho prokurátora. O výsledku rokovania bude rada prokurátorov verejnosť informovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články