Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Ústavný súd odmietol sťažnosť Moniky Jankovskej voči jej väzobnému stíhaniu

Moniku Jankovskú odvádzajú zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici
Moniku Jankovskú odvádzajú zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
24.09.2020 15:01

KOŠICE - Ústavný súd (ÚS) SR odmietol sťažnosť bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorá sa týkala jej marcového vzatia do väzby. Monika J. je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Na ÚS namietala porušenie svojich práv v zmysle ústavy a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.


Podľa informácie z ÚS o odmietnutí sťažnosti rozhodol 9. septembra na neverejnom zasadnutí štvrtý senát v zložení Miroslav Duriš (predseda), Peter Straka a Ladislav Duditš. Monika Jankovská sa sťažovala na postup a uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý 14. marca rozhodol o jej väzbe, ako aj na postup a uznesenie Najvyššieho súdu (NS) SR z 20. marca, ktorý potvrdil jej väzobné stíhanie.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila v marci v kauze Búrka 18 osôb, z toho 13 sudcov, z trestných činov podplácania, prijímania úplatku a zasahovania do nezávislosti súdu. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD sa mala dopustiť trestného činu v kauze jednej z televíznych zmeniek inštruovaním sudkyne Okresného súdu Bratislava V Zuzany Maruniakovej, aby rozhodla v prospech podnikateľa Mariana Kočnera.

Ten bol neskôr za falšovanie tých istých zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom R. na 19-ročný trest odňatia slobody. Najnovšie sudca pre prípravné konanie ŠTS v pondelok (21. 9.) rozhodol o predĺžení väzby pre Moniku Jankovskú do 11. marca budúceho roka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články