°C

Pondelok, 28. september 2020. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Kandidáti na členov RVR by mohli prejsť aj verejným vypočutím vo výbore

Kristián Čekovský
Kristián Čekovský
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
15.09.2020 09:10

BRATISLAVA - Kandidáti na členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) by mohli prejsť aj verejným vypočutím v Národnej rade (NR) SR. Navrhujú to predseda mediálneho výboru NRSR Kristián Čekovský a predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (obaja OĽANO) v novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorou sa mení aj zákon o telekomunikáciách.


"Vzhľadom na mimoriadnu dôležitosť funkcie člena rady sa navrhuje podrobiť kandidátov na členov rady verejnému vypočutiu," uviedli predkladatelia s tým, že vypočutie by sa malo konať na príslušnom výbore NRSR pre kultúru a médiá.

Argumentujú tým, že verejné vypočutie predstavuje silný nástroj na zvýšenie úrovne výberového procesu. "Odpovede kandidáta na doplňujúce otázky členov výboru, môžu takisto prispieť k utvoreniu si komplexného obrazu o vhodnosti toho-ktorého kandidáta na funkciu člena rady," skonštatovali. Zároveň poslanci navrhujú, aby sa vypočúvanie vysielalo aj online na webe NRSR.

Predkladatelia podčiarkli dôležitosť úlohy členov RVR. Pripomenuli, že v zmysle zákona je poslaním RVR presadzovať záujmy verejnosti pri uplatňovaní práva na informácie, slobody prejavu a práva na prístup ku kultúrnym hodnotám a vzdelaniu a vykonávať štátnu reguláciu v oblasti vysielania, retransmisie a poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie. Dodali, že rada tiež dbá o uchovávanie plurality informácií v spravodajských reláciách vysielateľov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články