Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Čekovský predloží v pléne uznesenie, že Rada RTVS si neplní funkcie

Kristián Čekovský
Kristián Čekovský
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
19.10.2020 18:13

BRATISLAVA – Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá navrhne na rokovaní parlamentu uznesenie o tom, že Rada RTVS si neplní svoje zákonné funkcie. Členovia výboru na pondelkovom rokovaní návrh predsedu Kristiána Čekovského (OĽANO) väčšinou hlasov schválili.


"Keďže Rada RTVS ani po upozornení na konflikt záujmov nekonala, navrhujem, aby sa Národná rada SR uzniesla na tom, že Rada RTVS si neplní zákonom stanovené povinnosti, podľa ktorých dohliada na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť vynakladania s verejnými prostriedkami," zdôvodnil Čekovský v rámci pozmeňujúceho návrhu k uzneseniu výboru.

Predseda Rady RTVS Igor Gallo po predložení návrhu uznesenia reagoval emotívne. O niečo neskôr už pokojnejšie uviedol, že si potrebuje vyhodnotiť uznesenie, ktoré výbor prijal. "V tejto chvíli tomu vôbec nerozumiem," povedal Gallo.

Výčitka Čekovského smeruje ešte k májovému podnetu mediálneho výboru, ktorý sa týkal podozrení na neefektívne hospodárenie RTVS súvisiace s nákladmi na výrobu viacerých programov, rovnako možného konfliktu záujmov vtedajšieho programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka pri tvorbe diela Nero a Seneca. Podľa Čekovského zlyhalo nielen vedenie RTVS, ale aj Rada RTVS ako dozorný orgán.

Rada RTVS tieto závery odmietla. Deklarovala, že akékoľvek tvrdenia o neplnení si zákonných povinností bez relevantných dôkazov sú neprípustnou formou v RTVS. Čekovský už vtedy chcel predložiť do pléna NR SR návrh uznesenia, že si Rada RTVS neplní svoje zákonné funkcie.

Na následnom rokovaní Rady RTVS však predseda NR SR Boris Kollár vyhlásil, že kým sa neuskutoční audit Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v RTVS a nepotvrdí podozrenia, nenechá kriminalizovať Radu RTVS. Audit NKÚ by sa mal uskutočniť v nasledujúcom období. V prípade, že parlament prijme dvakrát v priebehu šiestich mesiacov uznesenie o tom, že si Rada RTVS neplní zákonné funkcie, odvolá všetkých členov rady.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články