Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

KORONAVÍRUS ničí kultúru: Mediálny výbor plánuje hovoriť o opatreniach pre hromadné akcie

Kristián Čekovský
Kristián Čekovský
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
14.09.2020 11:58

BRATISLAVA - O žiadostiach o úpravu protipandemických opatrení, ktoré by reálne umožňovali konanie kultúrnych podujatí, budú v stredu (16. 9.) hovoriť členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripustil, že počas týždňa sa môže uskutočniť i mimoriadne rokovanie výboru, na ktoré pozvú člena pandemickej komisie.


Iniciatívu pozvať člena komisie na rokovanie avizovala na sociálnej sieti členka mediálneho výboru Monika Kozelová (OĽANO). Čekovský potvrdil, že dostal takýto podnet, myslí si však, že na stredajšom rokovaní, ktoré je naplánované pred začiatkom septembrovej schôdze parlamentu, nebude na túto tému dostatočný časový priestor.

"Máme pomerne nabitý program, ale vzhľadom na to, že na výbore bude aj pani ministerka kultúry, budeme sa najskôr jej pýtať na postup a možnosti rezortu pri rokovaní o úprave viac ako prísnych podmienok, ktoré postihujú kultúru," uviedol Čekovský. "Zrejme sa na tomto výbore dohodneme aj na tom, že sa uskutoční ešte jeden výbor počas týždňa a pozveme naň člena pandemickej komisie," dodal.

S mimoriadnym rokovaním súhlasí podpredseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD). "V stredu sa začína schôdza, budú teda stretnutia klubov i grémia, nebudeme mať dostatok času prebrať túto tému," ozrejmil. Považuje však za dôležité urýchlene riešiť podmienky pre kultúrne podujatia. "V navrhovaných medziach sú opatrenia pre kultúru likvidačné," upozornil Jarjabek s tým, že napríklad predstavenie opery zabezpečuje s hercami a realizačným štábom viac ľudí, ako je navrhovaná maximálna kapacita pre interiérové hromadné podujatia. Za dôležité považuje aj zintenzívniť v tejto súvislosti komunikáciu ministerstva kultúry smerom ku kultúrnym inštitúciám.

Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽANO) v nedeľu (13. 9.) na sociálnej sieti priznala, že čísla, ktoré jej v piatok prezentovali na pandemickej komisii, ju presvedčili, že prísnejšie opatrenia je potrebné prijať. Zdôraznila však, že pomocou kultúre sa zaoberá a bude zaoberať. "Stretneme sa tento týždeň s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO), aby sme doladili na úrovni vlády čo najefektívnejšiu pomoc. Jednotlivé spôsoby sa už medzičasom tvoria," priblížila.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa aktuálneho nariadenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR platí pre hromadné podujatia vo vonkajšom prostredí maximálna kapacita 1000 osôb, v interiéri ich počet nesmie presiahnuť 500. V okresoch s vyšším počtom infikovaných môžu platiť prísnejšie nariadenia vydané regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Od 1. októbra sa majú podmienky päťnásobne sprísniť, pre exteriérové podujatia bude maximálna kapacita 200 osôb a interiérové 100 osôb.

Ešte prísnejšie to bude v tzv. červených a oranžových okresoch, ktoré majú vyššiu dynamiku rastu prípadov nákazy, na exteriérových podujatiach sa bude môcť zúčastniť maximálne 100 a interiérových najviac 50 osôb. O návrhu pandemickej komisie má v pondelok rozhodovať ústredný krízový štáb. V Bratislavskom kraji, ktorého okresy sú zaradené do červenej (Bratislava I - V) a oranžovej (Senec, Pezinok, Malacky) zóny, platia z rozhodnutia hygienikov sprísnené podmienky už od pondelka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články