Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Veľká výzva hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva: Dajte sa zaočkovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic
14.08.2020 21:00

BRATISLAVA - Seniori by mali zvážiť očkovanie proti pneumokokom a chrípke. Vyzvala ich k tomu hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo pre dospelých Adriana Šimková. Vysvetlila, že ako lekárka poskytovala zdravotnú starostlivosť v domove sociálnych služieb v Pezinku počas apríla, keď domov zasiahol nový koronavírus.


"Rada by som oslovila lekárov, ale špeciálne tých, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť v domovoch sociálnych služieb, aby si prekontrolovali, či majú klientov očkovaných proti pneumokokovej infekcii. Je to veľmi efektívne očkovanie, nakoľko zo štatistických údajov vyplýva, že takmer polovica úmrtí na zápal pľúc je spôsobená najmä pneumokokovou infekciou," uviedla.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Priblížila, že v spoločenstvách, ako sú domovy sociálnych služieb, sa ľahko môže rozšíriť infekcia. Podľa lekárky aj bežná viróza často môže byť nebezpečná v tom, že sa môže skomplikovať pre bakteriálne ochorenie. Zdôraznila, že práve vďaka spolupráci lekára a seniora sa môže zvýšiť kolektívna imunita. Takýmto krokom nechránia podľa jej slov zaočkovaní len sami seba, ale aj svoje okolie.

Vyzvala rovnako aj príbuzných takýchto osôb, aby im vysvetlili, akým benefitom pre seniorov očkovanie môže byť. Myslí si, že pacienti z Pezinka, ktorí sa dostali do nemocnice "a priori" možno ani nepodľahli ochoreniu COVID-19, ale na komplikácie. "Pretože terén vírusovej infekcie ich oslabuje a ľahko nasleduje bakteriálna infekcia," povedala.

Rovnako odporúča aj očkovanie proti chrípke. Dodala, že ak seniori ešte neboli očkovaní proti pneumokokom, môžu byť súbežne očkovaní aj vakcínou proti chrípke. Očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články