Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Čakajú nás silné búrky! Meteorológovia vydali výstrahu: FOTO Hrozia aj povodne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.08.2020 12:00

BRATISLAVA – S počasím to nevyzerá ružovo. Na väčšine územia Slovenska hrozia počas dneška búrky s krúpami, sprevádzané intenzívnymi lejakmi a nárazovým vetrom. Meteorológovia v tomto súvise vydali prvostupňovú výstrahu. Úhrny zrážok môžu dosiahnuť až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť až 85 km/h. Počas víkendu by sa však počasie malo umúdriť.


Búrky s intenzívnymi lejakmi sa očakávajú na takmer na celom území Slovenska

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal od piatkového rána 10.00 h do dnešného večera 20.00 h výstrahu prvého stupňa pred búrkami.

Búrky, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 - 85 km/h, hrozia na takmer celom území krajiny s výnimkou regiónov na Hornom Šariši a Zemplíne na východe krajiny.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

„Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ pripomenul SHMÚ.

Nepriaznivé počasie vo štvrtok potrápilo najmä juhozápad krajiny

Hydrometeorologický ústav na svojej sociálnej sieti v neskorých večerných hodinách spresnil, že búrky sa už objavujú len na juhozápade.

Čakajú nás silné búrky!
Zdroj: FB/SHMÚ

„Na väčšine územia už búrky utíchli, no na juhozápade ich vývoj pokračuje. Sú stacionárne, teda veľmi málo pohyblivé, a práve preto je najpravdepodobnejším nebezpečným javom prudký trvalejší dážď, ktorý môže priniesť vysoké úhrny zrážok,“ skonštatovali meteorológovia.

Čakajú nás silné búrky!
Zdroj: FB/SHMÚ

Ako bude cez víkend?

Počasie podľa lokality nájdete na Predpovede.sk

V sobotu sa bude nad našou oblasťou rozpadávať frontálne rozhranie. Očakáva sa polooblačné až oblačné počasie. V noci ojedinele, cez deň miestami, najmä v západnej polovici územia, hrozia prehánky alebo búrky. Od 10:00 do 20:00 však opäť platí prvý výstražný stupeň pred búrkami. Varovanie sa vzťahuje na celé územie Slovenska. 

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Najnižšia nočná teplota poklesne na 19 až 14, v údoliach miestami asi na 12 stupňov. Najvyššia denná teplota dosiahne 26 až 31, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 24 stupňov. Fúkať bude slabý premenlivý vietor, ktorý pri búrkach zosilnie.

Predpovede.sk
Zdroj: Predpovede.sk

V nedeľu sa nad našou oblasťou bude nachádzať nevýrazné tlakové pole. Bude malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele treba rátať s prehánkami alebo búrkami. Najnižšia nočná teplota poklesne na 18 až 13, v údoliach miestami zhruba na 11 stupňov. Maximálna denná teplota sa vyšplhá na 26 až 31, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami sa oteplí približne na 24 stupňov. Fúkať bude slabý vietor, no pri búrkach zosilnie.

Predpovede.sk
Zdroj: Predpovede.sk


Galéria

Ilustračné foto SHMÚ SHMÚ Predpovede.sk Predpovede.sk Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články