°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Pekelné horúčavy, ľudia kolabovali vo veľkom: Viete sa účinne chrániť?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Koláž - Getty Images
11.08.2020 11:31

BRATISLAVA - V pondelok v dôsledku vysokých teplôt skolabovali desiatky ľudí, zdravotnícki záchranári museli zasahovať 78-krát. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.


Najviac, a to v 15 prípadoch, museli zdravotnícki záchranári pomáhať v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej - šesť prípadov riešili v Trnavskom kraji. V Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji boli ku kolapsom z tepla privolaní po 11-krát. V Nitrianskom kraji pomáhali v deviatich prípadoch, v Bratislavskom kraji v ôsmich prípadoch a Žilinskom kraji pomáhali sedemkrát.

Účinná ochrana pred slnkom

Počas letných horúčav je vhodné nosiť ľahké letné oblečenie a dodržiavať pitný režim. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Piť treba pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu.

Pekelné horúčavy, ľudia kolabovali
Zdroj: Getty Images

Deti by mali piť pred každou fyzickou aktivitou aj po nej. Najmenšie deti je vhodné počas dňa aj ochladzovať, napríklad ich denne niekoľkokrát sprchovať alebo pretrieť vlhkým uterákom. Seniori a chronicky chorí ľudia by mali obmedziť aktivity na minimum a von vychádzať ráno alebo večer.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články