Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Slovensko po ťažkej noci ráta škody: FOTO Búrky vyvracali stromy, meteorológovia vydali ďalšiu výstrahu

Hasiči odstraňovali škody po búrkach
Hasiči odstraňovali škody po búrkach
Zdroj: FB/Prezídium HaZZ, FB/SHMÚ,
29.07.2020 10:00

BRATISLAVA – V utorok meteorológovia namerali najvyššiu teplotu tohto leta. Teploty na slnku mohli atakovať aj štyridsiatku. Po horúcom dni však prišli intenzívne zrážky. Búrky zasiahli najmä západ krajiny. Hasiči evidujú vyše osemdesiat výjazdov. S búrkami treba rátať aj dnes, a to najmä na strednom a východnom Slovensku.


Slovensko má za sebou najteplejší deň v tomto roku. Najvyššie denné teploty boli namerané na západe krajiny, kde maximá dosahovali 32 až 35 stupňov Celzia.

Slovensko po ťažkej noci
Zdroj: FB/SHMÚ

„Podľa operatívnych dát bolo najteplejšie v Senici, a to rovných 36 stupňov Celzia. Táto hodnota je najvyššia v tomto roku (doteraz 35,3 stupňa Celzia z 10. 7. bolo rovnako v Senici),“ vyčíslil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej sociálnej sieti.

Slovensko po ťažkej noci
Zdroj: FB/SHMÚ

Horúci deň vystriedala noc bohatá na búrky

Z noci na stredu sa Slovenskom prehnal búrkový systém s intenzívnymi búrkami, ktoré vykazovali vysokú bleskovú aktivitu. Ako už včera v neskorších večerných hodinách spresnil SHMÚ, v súvislosti s týmito búrkami zaznamenávali predovšetkým silný vietor a intenzívne zrážky.

Slovensko po ťažkej noci
Zdroj: FB/SHMÚ

Hasiči boli na nohách

Búrková činnosť si vyžiadala 83 výjazdov hasičov. Informovalo o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Hasiči odstraňovali škody po
Zdroj: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Najviac zásahov sa vykonalo v Trnavskom kraji (43), pričom najvážnejšia situácia bola v meste Skalica, kde bola pomoc hasičov potrebná až 17-krát. 

Krízový štáb v Skalici zasadal ráno, s cieľom prijatia opatrení pre vyriešenie situácie. „Snažíme sa reagovať na všetky podnety občanov. Mestská spoločnosť Správa mestského majetku koordinuje zamestnancov s cieľom rýchleho odstránenia škôd, ktoré vznikli v dôsledku silného vetra a zatopenia kanalizačného systému. Pracujeme na tom, aby boli všetky dôsledky silnej búrky odstránené ešte dnes,“ uviedla primátorka mesta Skalica Anna Mierna.

Hasiči odstraňovali škody po
Zdroj: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

V Žilinskom kraji zasahovali hasiči 19-krát, v Trenčianskom kraji boli privolaní v súvislosti s nepriaznivým počasím k 10 udalostiam.

Hasiči odstraňovali škody po
Zdroj: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Vo väčšine prípadov (70-krát) pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií, rodinných domov, budov a zaparkovaných vozidiel.

Hasiči odstraňovali škody po
Zdroj: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

V ostatných prípadoch (13) bola ich pomoc potrebná pri odčerpávaní vody zo zatopených pivničných priestorov, garáži a ulíc.

Hasiči odstraňovali škody po
Zdroj: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Na Záhorí búrka neurobila výrazné škôdy, v Závode však ostali bez pitnej vody

V obci Závod práve prerušenie distribúcie elektriny spôsobilo problém s dodávkou pitnej vody. „Máme vlastnú vodáreň, preto sme po výpadku elektriny ostali bez vody,“ ozrejmil pre TASR starosta Závodu Peter Vrablec.

Dodal, že na odstránení problému sa momentálne pracuje. „Dostali sme informáciu, že v priebehu predpoludnia by to mohlo byť vyriešené,“ povedal Vrablec. Búrka v obci tiež vyvrátila strom. „Nikoho však nezranil,“ skonštatoval starosta.

V okresnom sídle Malacky nezaznamenali škody na mestskom majetku, odstraňovať škody na obecnom vlastníctve nemusia ani v obciach Láb, Studienka, Kuchyňa, Plavecký Mikuláš či Marianka pri Bratislave, TASR to potvrdili starostovia obcí.

Búrky sa objavia aj dnes 

V Košickom i Prešovskom kraji, tiež celom Banskobystrickom kraji s výnimkou Žarnovice platí prvostupňová výstraha pred búrkami. Varovanie sa vzťahuje aj na niektoré regióny Žilinského kraja, a to Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok a Turčianske Teplice. Výstraha platí od 09:00 do zhruba 18:00 hod.    

Slovensko po ťažkej noci
Zdroj: SHMÚ

Vo vyznačených lokalitách na mape SHMÚ je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h),“ vystríha hydrometeorologický ústav.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články