Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

MIMORIADNE Pri dopravnej nehode zahynul štátny tajomník ministerstva kultúry Vladimír Dolinay (†38)

Štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Vladimír Dolinay
Štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Vladimír Dolinay
Zdroj: culture.gov.sk, Facebook/HaZZ
25.07.2020 20:00

BRATISLAVA - Pri tragickej dopravnej nehode zahynul v sobotu popoludní štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Vladimír Dolinay. Na sociálnej sieti o tom dnes večer informoval rezort kultúry. Dolinay nebol vo svojej funkcii ani celý mesiac. Vymenovaný bol 1. júla tohto roka.


"Ministerstvo kultúry SR dnes zasiahla mimoriadne smutná správa. Pri tragickej dopravnej nehode v poobedňajších hodinách zahynul štátny tajomník rezortu kultúry Vladimír Dolinay," uvádza ministerstvo, ktoré rodine a pozostalým vyjadruje úprimnú sústrasť.

Dopravná nehoda je momentálne v štádiu vyšetrovania. "Okolnosti sú v štádiu vyšetrovania. Vyšetrovateľ Policajného zboru začal trestné stíhanie za trestné činy usmrtenia a ublíženia na zdraví," uviedla krajská policajná hovorkyňa v Nitre Renáta Čuháková.

Nehoda v Komárne

Dolinay mal podľa našich informácií zahynuť v katastri mesta Komárno. "Pri nehode došlo k zrážke dvoch osobných motorových vozidiel, pričom obe vozidlá skončili po náraze mimo vozovky. Vo vozidlách sa v tom čase nachádzalo 5 účastníkov, z ktorých 4 osoby utrpeli zranenia rôzneho rozsahu a jedna osoba utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla," píše Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

MIMORIADNE Pri dopravnej nehode
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Nehodu mal spôsobiť druhý vodič

Podľa portálu noviny.sk sa s Dolinayom viezla aj jeho o päť rokov mladšia manželka a dva a pol ročný syn. Jeho ženu previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice. Podľa TV JOJ sa mal priestupku dopustiť druhý vodič, ktorý náhle vošiel do protismeru a spôsobil nehodu. Dolinay sa už, žiaľ, nemal kam vyhnúť.

MIMORIADNE Pri dopravnej nehode
Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

K nešťastiu podľa servera došlo na ceste medzi Ižou a Komárnom – na okraji cesty parkovalo auto a tomu sa chcel vyhnúť 33-ročný vodič. Vodič značky Kia začal brzdiť 80 metrov pred prekážkou, k zrážke s druhým autom prišlo o 20 metrov ďalej. Na mokrej vozovke pravdepodobne dostal šmyk, náraz obe vozidlá vymrštil do priekopy mimo cestu.

V aute bola počas nehody Dolinayova rodina: manželka a maloletý syn.

MIMORIADNE Pri dopravnej nehode
Zdroj: Facebook/V.D.

Vo funkcii nebol ani mesiac

Dolinaya vymenovala vláda do funkcie 1. júla. Štátny tajomník bol známy z pôsobenia v komunálnej politike, bol poslancom mestskej časti Bratislava-Petržalka, hlavného mesta SR Bratislavy i Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Dolinay bol tiež kandidátom za stranu Za ľudí na 24. mieste.

MIMORIADNE Pri dopravnej nehode
Zdroj: culture.gov.sk

Dolinay sa narodil 1. septembra 1981 v Žiline. Študoval slovenský jazyk a katolícke náboženstvo na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave, štúdium ukončil v roku 2005. V roku 2004 až 2013 vykonával pedagogickú činnosť, bol učiteľom slovenského jazyka a náboženskej výchovy. V rokoch 2014 až 2015 zastával post asistenta poslankyne Európskeho parlamentu Jany Žitňanskej.

Venoval sa aktívne komunálnej politike. V rokoch 2014 až 2018 bol poslancom miestneho zastupiteľstva v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Opätovne ho zvolili aj v roku 2018, keď kandidoval za koalíciu Sloboda a Solidarita, Nova, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Sme rodina – Boris Kollár. Rovnako ho voliči v komunálnych voľbách 2018 zvolili za poslanca Mestského zastupiteľstva v Bratislave.

Zároveň bol Dolinay od volieb do VÚC v roku 2017 krajským poslancom Bratislavského samosprávneho kraja. Bol tiež poradcom starostky mestskej časti Staré Mesto Zuzany Aufrichtovej pre oblasť školstva. Stal sa členom Správnej rady Nadácie mesta Bratislava. Hlavné mesto zastupoval aj ako člen Dozornej rady Dopravného podniku Bratislava.

Za poslanca NR SR po voľbách 2020 nebol zvolený, 1. júla 2020 ho vymenovali za štátneho tajomníka Ministerstva kultúry SR na návrh ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO). Ako komunálny politik aj ako bloger sa Vladimír Dolinay zaoberal otázkami transparentnosti, korupcie, životného prostredia a aktivitami developerov, vystupoval tiež proti extrémizmu.


Galéria

Štátny tajomník Ministerstva kultúry Štátny tajomník Ministerstva kultúry

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články