°C

Sobota, 15. august 2020. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Niekdajšiu socialistickú pýchu Bratislavy zbúrajú! Prvá vizualizácia, ako bude vyzerať nový Istropolis

Takto by mal vyzerať Nový Istropolis
Takto by mal vyzerať Nový Istropolis
Zdroj: Immocap Group
16.07.2020 14:30

BRATISLAVA - Na mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohlo v budúcnosti vzniknúť národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Vo štvrtok developer Immocap Group predstavil svoj projekt Nový Istropolis. Ten má do lokality priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. Zároveň potvrdil, že sa bude usilovať, aby NKKC vzniklo práve tu. Uchádzať sa preto chce aj o verejné zdroje.


"V prípade, že to bude aktuálne, sa budeme s týmto projektom uchádzať o verejné zdroje. Bolo by najideálnejším riešením, keby vznikla spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom," povedal generálny riaditeľ Martin Šramko. Deklaruje, že projekt pripravili od začiatku bez toho aby vedeli, že vznikla iniciatíva pre vznik NKKC. O jeho umiestnenie práve na Trnavskom mýte sa podľa jeho slov chcú uchádzať transparentne.

Istropolis
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zmena mŕtvej zóny

Developer, ktorý už investoval na Trnavskom mýte, postavil tu nové obchodné centrum či zrekonštruoval schátraný podchod, chce Dom odborov a jeho okolie prestavať na moderné kultúrno-spoločenské centrum. "Náš zámer mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov," povedal Šramko. Tvrdí, že do tohto pre Bratislavu dôležitého, no aktuálne schátraného územia, plánujú priniesť nový rozmer, ktorý bude ponúkať veľa benefitov.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

"Táto štvrť bude primárne určená na funkciu multifunkčného kultúrno-spoločenského centra. Popritom máme záujem postaviť aj kancelárie, administratívne budovy, rezidenciu a hotel," spresnil šéf Immocap Group. Počíta aj s podzemnými garážami, námestím, zelenými nádvoriami, kaviarňami či cyklotrasami. Projekt je podľa jeho slov aktuálne v štádiu investičného zámeru. V roku 2022 plánujú získať potrebné povolenia, na prelome rokov 2022-2023 spustiť výstavbu a dokončiť ju najneskôr v roku 2025.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

Rozpočet je vo hviezdach

Investor potvrdil, že ak má byť takto rozsiahly zámer zrealizovaný, je nutná prestavba Domu odborov a jeho okolia. Investor už analyzoval stav budovy. Má záujem zakomponovať tunajšie hodnotné umelecké diela do Nového Istropolisu. Veľkú časť kubánskeho mramoru, ktorým je v súčasnosti obložená budova, chce pretaviť do nových fasád centra. Financovanie projektu označil investor za zatiaľ otvorenú otázku. Presný rozpočet zatiaľ nemá.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

"Nové centrum by malo priniesť kapacitu 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie a státie. Bratislava tak má možnosť, aby sa sem dostali európske i svetové podujatia," priblížil Šramko.

Ako tvrdí, ich zámer má hlavnému mestu i celej krajine priniesť viacero ekonomických výhod, či už v oblasti rozvoja cestovného ruchu, vrátane hotelov, gastronomických zariadení a služieb. Bratislava sa podľa neho môže stať lídrom aj v kongresovej turistike.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

Podporu zámeru výstavby NKKC v Bratislave vyjadrila vláda Petra Pellegriniho 12. februára 2020, na vtedajšom rokovaní schválila vyčlenenie 60 miliónov eur, ktoré sa majú investovať do roku 2026. Financovanie sa má realizovať prostredníctvom účelovej dotácie, ktorú bude čerpať občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

Podmienkou uvoľnenia peňazí je však konkrétna štúdia s presnou lokalizáciou budúceho NKKC, projekt má zhodnotiť Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií, k zámeru sa má vyjadriť aj Protimonopolný úrad SR a Európska komisia (EK).

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group

Mesto zámer potvrdilo 

Mesto Bratislava potvrdilo, že developer Immocap Group plánuje na Trnavskom mýte vybudovať národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Magistrátu tento zámer predstavil v máji. Potvrdila to hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

"Sme si vedomí, že Bratislava potrebuje dôstojný kultúrny stánok, a máme za to, že v mieste súčasného Istropolisu treba zachovať aj jeho kultúrnu funkciu. Do komunikácie medzi developerom, občianskym združením a vládou však mesto nevstupuje, pretože nie je súčasťou projektu," uviedla Rajčanová.

Magistrát odporúča developerovi realizovať verejnú prezentáciu projektu predovšetkým smerom k obyvateľom zóny a odbornej verejnosti ešte pred posúdením investičného zámeru hlavným mestom. "Investičný zámer zatiaľ nebol mestu na posúdenie predložený," podotkla hovorkyňa.

Takto by mal vyzerať
Zdroj: Immocap Group


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články