Štvrtok, 24. jún 2021. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Napätie v parlamente! Týchto 18 koaličných poslancov porušilo dohodu: Hlasovanie s Kotlebom

Poslanci NR SR
Poslanci NR SR
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
15.07.2020 21:01

BRATISLAVA - Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová považuje za porušenie koaličnej zmluvy to, že 16 poslancov z klubu OĽaNO hlasovalo za návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne opozičnej ĽSNS. Na sociálnej sieti po stredajšom hlasovaní uviedla, že je to cez čiaru. Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že o tom v klube diskutovali. Dospeli podľa jeho slov k záveru, že individuálne hlasovanie niektorých nebude porušením koaličnej dohody.


"Konanie 16 koaličných kolegov z OĽaNO, ktorí hlasovali s kotlebovcami o ich návrhu k interrupciám, osobne považujem za hrubé porušenie koaličnej zmluvy, ktorú sami podpísali," napísala Zemanová s tým, že bude iniciovať, aby k tomu koaličná rada zaujala zásadné stanovisko.

Hovoriť o tom chce na koaličnej rade aj predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská. "Podpora návrhu z opozície bez toho, že by bola dohoda celej koalície, je porušením koaličnej zmluvy," povedala s tým, že koalícia sa musí vopred dohodnúť, ak chce podporiť opozičný návrh. K tomu podľa nej nedošlo.

NR SR
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

"Dospeli sme k presvedčeniu, že individuálne hlasovanie niektorých jednotlivcov nebude porušením koaličnej zmluvy. Ak aj napriek tomu existujú pochybnosti, ktorákoľvek strana to môže otvoriť na koaličnej rade," uviedol Šipoš. Strašenie, že slovenský parlament výrazne skonzervatívnel, sa podľa neho ukázalo ako neopodstatnené.

Za porušenie koaličnej dohody hlasovanie nepovažuje ani predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. "Po preštudovaní koaličnej zmluvy nemám pocit, že by bola porušená," povedal s tým, že otázky ochrany života sú explicitne uvedené v koaličnej zmluve. Nútiť poslancov, aby hlasovali v rozpore so svojím vedomím a svedomím, by podľa neho nebolo dobré. Postoj Zemanovej rešpektuje, ak sa o tom chce rozprávať, tému otvoria.

Plénum v stredu odmietlo obe novely ĽSNS

Plénum v stredu odmietlo obe novely ĽSNS upravujúce oblasť potratov. Hlasovali za ne aj viacerí poslanci z klubu OĽaNO. Anna Záborská dopredu avizovala, že návrhy podporí, pretože má voľnú ruku.


Čítajte aj: Poslanci rokovali o viacerých bodoch: ÚVZ by mohol získavať čísla navrátilcov z červených krajín


Poslanci môžu podľa koaličnej zmluvy podporiť aj opozičný návrh, ak je v súlade s programovým vyhlásením vlády alebo hodnotami, záujmami, politickým, hodnotovým alebo odborným názorom koaličnej rady. Postup má vopred schváliť koaličná rada. Zmluva tiež hovorí, že pri zákonoch týkajúcich sa zvýšenia ochrany života predkladaných koaličnými poslancami sa schválenie koaličnou radou nevyžaduje, no majú byť vopred predložené na prerokovanie koaličnej rade.

Za návrhy kotlebovcov hlasovali z koalície Anna Andrejuvová, Lucia Drábiková, Monika Kavecká, Radovan Marcinčin, Milan Potocký, Peter Vons, Martin Čepček, Juraj Gyimesi, Milan Kuriak, Marcel Mihalik, Marek Šefčík, Anna Záborská, Peter Dobeš, Katarína Hatráková, Peter Liba, Zita Pleštinská, Richard Vašečka (všetci OĽaNO) a Jozef Lukáč (Sme rodina). 


Galéria

Poslanci NR SR NR SR

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články