°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

KORONAVÍRUS V prešovskom CSS sú i napriek negatívnym výsledkom sprísnené opatrenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.07.2020 13:24

PREŠOV - V Centre sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove sa nepotvrdil výskyt nového koronavírusu. Výsledky PCR testov u všetkých 217 prijímateľov i otestovaných zamestnancov sú negatívne.


Zariadenie je ale naďalej v karanténe a platia v ňom sprísnené protiepidemické opatrenia. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.Testovanie i prijatie sprísnených režimov súvisia s hláseným pozitívnym nálezom u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali.

PSK i samotné zariadenie na vzniknutú situáciu zareagovali prijatím karanténneho režimu s vyčlenenými červenými zónami, doplnením potrebných ochranných prostriedkov a testovaním. V stredu (8. 7.) zriaďovateľ PSK zabezpečil rýchlotesty pre prijímateľov a zamestnancov, ktorí boli, alebo mohli prísť do styku s lekárom a sestrou. Všetky výsledky boli negatívne.

"V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove v nasledujúcich dňoch prebehlo virologické vyšetrenie a testovanie presnejšími PCR testami. Odbery vzoriek vykonali priamo ošetrujúce sestry tohto zariadenia, ktoré kraj už skôr na tento účel vyškolil. Prvé negatívne výsledky boli známe v piatok (10. 7.) a týkali sa 63 zamestnancov, priamo prítomných v zariadení. Negatívnymi testami na ochorenie COVID-19 po uplynulej sobote (11. 7.) disponuje aj 112 prijímateľov sociálnej služby a ďalší 42 zamestnanci zriadenia v domácej karanténe," uviedla Jeleňová.

Aj po negatívnych výsledkoch prešovské CSS Vita Vitalis ostáva naďalej v karanténe a funguje v sprísnenom režime do vykonania opakovaných kontrolných PCR testov, ktoré budú pravdepodobne koncom tohto týždňa. "Situácia v zariadení je momentálne pokojná, sledovaný je zdravotný stav zamestnancov i prijímateľov. Dočasne pozastavené je poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, platí zákaz vychádzok, návštev, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia i dostatočný počet ochranných pracovných prostriedkov," dodala Jeleňová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články