°C

Piatok, 14. august 2020. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Sulíkovo podnikateľské kilečko: Odborník hodnotí! Významný signál podnikateľskému prostrediu

Richard Sulík a Jana Cigániková
Richard Sulík a Jana Cigániková
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
11.07.2020 19:57

BRATISLAVA - Vo štvrtok poslanci v parlamente schválili tzv. Sulíkovo podnikateľské kilečko. Ide o 114 opatrení, ktoré majú zlepšiť podnikateľské prostredie. Minister hospodárstva už avizoval, že na jeseň chcú predložiť druhý balík opatrení. Čo na to hovorí odborník? Podľa neho síce balík nejde dostatočne do hĺby, no je to významný signál pre podnikateľov. 


Richard Sulík sa netajil tým, že je nadšený zo schválenia prvého balíka opatrení pre podnikateľov. Na štvrtkovej tlačovke oznámil, že rezort hodpodárstva chce pripraviť druhý balík na zlepšenie podnikateľského prostredia. Sulíkovo kilečko zhodnotil aj odborník a analytik nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli. 


Veľký Sulíkov ekonomický KORONAbalíček prešiel! NAJ výber z vyše sto opatrení


Sulík neskrýval nadšenie

Sulík v súvislosti s prípravou druhého balíka vyzval zamestnávateľov, aby sa na ministerstvo obracali s tipmi na problémy, ktoré by chceli odstrániť. „Mám z hlasovania veľmi dobrý pocit. Až 114-krát zlepšujeme podnikateľské prostredie. Teší ma, že sme sa dohodli na Koaličnej rade, že hneď po schválení tohto prvého kilečka začneme pripravovať druhé podnikateľské kilečko, ktoré chceme predložiť na jeseň. Už dnes máme kopec bodov a opäť povedie k masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia,“ vyhlásil Sulík.

Sulíkovo kilečko prešlo: Odborník
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Významný signál pre podnikateľov

Podľa Martina Reguliho ide o pozitívny krok smerom k znižovaniu podnikateľskej záťaže. „Balík hodnotím ako významný signál podnikateľskému prostrediu, ktorý dodá podnikom pocit istoty z hľadiska budúceho vývoja opatrení tejto vlády,“ uviedol pre Topky analytik. „Balíček na mňa pôsobí pozitívne z dôvodu záberu opatrení z hľadiska počtu ako aj oblastí týchto opatrení.“

Najlepšie hodnotí prvé opatrenie práve smerom k predvídateľnosti legislatívy cez určenie jedného dátumu, ku ktorému sa budú robiť zmeny v oblasti daní a odvodov. „Samozrejme, balík nejde zatiaľ do dostatočnej hĺbky a je potrebné, aby vláda predstavila konkrétne reformné úsilie v samostatných opatreniach,“ dodal. 

Konštruktívny prístup v diskusii

Minister ocenil konštruktívny prístup v rámci diskusie aj zo strany opozície. Tá kritizovala najmä zrušenie bankového odvodu prostredníctvom schváleného návrhu zákona. „V rámci diskusie bolo viackrát povedané, že kilečko podporujú, ale majú problém s bankovým odvodom. To ma teší preto, lebo všetky parlamentné strany chápu, že je najvyšší čas masívne zlepšovať podnikateľské prostredie. To, že mali problém s bankovým odvodom, je z neznalosti a po druhé chceli byť za pekných. Zrušenie bankového odvodu je správne. Účel bankového odvodu je istiť vklady, a to robíme v súčasnosti trojitým spôsobom,“ povedal Sulík v súvislosti s kritikou opozície smerom k zrušeniu bankového odvodu.

Sulíkovo kilečko prešlo: Odborník
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V druhom baličkú bude viacero návrhov

Do druhého balíčka by sa podľa ministra mohlo dostať opäť viacero návrhov. „Tých bodov je strašne veľa, budeme zbierať návrhy krížom cez všetky oblasti. Chcem vyzvať všetkých zamestnávateľov, drobných živnostníkov, podnikateľov, aby napísali, čo 'im pije krv',“ povedal Sulík. Poslanec a predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO) ocenil, že zákon podporilo 91 poslancov. „Teší ma, že sa podarilo schváliť takýto veľmi dôležitý zákon, dokonca sa to podarilo ústavnou väčšinou, a myslím si, že to veľmi jasne vyjadruje, že táto koalícia má silný ťah na bránku, pokiaľ ide o zlepšenie podnikateľského prostredia, o uľahčenie života podnikateľov, ale aj bežným občanom,“ zhodnotil Kremský.

Sulíkovo kilečko prešlo: Odborník
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanec Tomáš Lehotský priblížil, že sa diskutovalo o každom jednom opatrení, ktoré sa malo dostať do balíčka. „Nasledovali rozhovory na jednotlivých ministerstvách, musím povedať, že to nemalo Ministerstvo hospodárstva SR naozaj jednoduché, boli to často zložité debaty, ale boli poctivé,“ podotkol Lehotský. Poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský tiež ocenil výsledný návrh zákona. „Snažili sme sa kilečko dostať do čo najlepšej finálnej podoby. Je za tým kus veľkej roboty. To, že ho schválilo 91 poslancov, je odkaz všetkým tým, ktorí túto koalíciu zatracovali, pretože sme ukázali, že sme schopní pracovať a uľahčovať ľuďom život na Slovensku,“ dodal Pčolinský.

Najväčší balík na zníženie záťaže v modernej histórii

Návrh zákona, ktorý by mal podporiť podnikateľské prostredie, je najväčším balíkom na zníženie administratívnej záťaže v modernej histórii Slovenska, minimálne od čias zavedenia rovnej dane. Uviedol v parlamente minister hospodárstva Richard Sulík. „Za posledných vyše 16 rokov nedošlo k takémuto masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia,“ podotkol Sulík. Šéf rezortu hospodárstva, ktorý právnu normu v stredu predstavil plénu, je presvedčený, že bude prínosom pre podnikateľské prostredie.

„Zlepšiť podnikateľské prostredie je nevyhnutné, pokiaľ chceme zvýšiť životnú úroveň občanov žijúcich na Slovensku,“ dodal. Návrh zákona obsahuje balík opatrení, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii ochorenia COVID-19. Zákon z dielne ministerstva hospodárstva, označovaný aj ako „Lex korona“, je v parlamente prerokúvaný v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom návrhu zákona je všestranná podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení pomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19. Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, ako aj odstránenie byrokratických obmedzení malých a stredných podnikateľov a živnostníkov,“ uviedol rezort hospodárstva v predkladacej správe.


Galéria

Richard Sulík a Jana

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj, msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články