Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Alergici sa potrápia aj naďalej: Stále je prítomný peľ tráv, pŕhľavy alebo spór húb

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.07.2020 19:04

BANSKÁ BYSTRICA - Výrazná zrážková činnosť počas uplynulých dní prispievala k lokálnemu poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Napriek tomu na celom území Slovenska dominoval peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu so silne alergizujúcim peľom tráv z čeľade lipnicovitých. V stredu o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.


Podľa nej najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytili monitorovacie stanice v Žiline, Banskej Bystrici, Bratislave a v Nitre rovnako ako peľ pŕhľavy.

"V ovzduší sme ešte zachytili v menších množstvách peľ pajaseňa, gaštanu, lipy a bazy. Z bylín to bol peľ astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých rastlín, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária," konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ.

Tieto a najbližšie dni sa podľa odborníkov ponesú v znamení významného zastúpenia peľu tráv i pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne alergiologicky významné koncentrácie na väčšine územia Slovenska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články