°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

PRÁVE TERAZ Domáca karanténa je spustená! Zatiaľ iba na Androide a na tomto priechode

eKaranténa
eKaranténa
Zdroj: TASR/ Michal Svítok
23.05.2020 21:35

BRATISLAVA - Domáca karanténa je spustená, avšak dá sa zatiaľ stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android. Prejsť sa dá od sobotného večera zatiaľ iba na hraničnom priechode Berg. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) o tom informuje na sociálnej sieti.


„Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať, teda spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Googlu,“ uviedol Matovič. Premiér zároveň avizuje, že je aplikácia zatiaľ prístupná iba pre telefóny s operačným systémom Android a prejsť do domácej karantény sa dá iba cez hraničný priechod Berg. „O pridaní ďalších priechodov bude Policajný zbor postupne informovať,“ doplnil Matovič.

Podmienky domácej karantény zostávajú rovnaké s tým rozdielom, že repatriant podpíše navyše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google, a tým preberá aj riziko. Okrem toho premiér avizuje od nedele rovnakú možnosť pre všetkých, ktorí sa momentálne nachádzajú v štátnej karanténe.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Spustenie domácej karantény očakávali repatrianti pôvodne v piatok, keď sa ich väčší počet dostavil na hraničný priechod Jarovce - Kittsee. Niektorí z nich blokovali premávku, čo spôsobilo zdržanie na hraniciach s Rakúskom.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. Počas domácej izolácie občan ani ostatní členovia domácnosti nemôžu opustiť miesto izolácie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články