Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Slovensko môže odovzdávať svoje skúsenosti krajinám západného Balkánu, myslí si Lajčák

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
Zdroj: Topky/Maarty
05.05.2020 15:33

BRATISLAVA - Slovensko môže odovzdávať svoje skúsenosti krajinám západného Balkánu v súvislosti s ich prípravou na vstup do EÚ. Vyhlásil to osobitný predstaviteľ EÚ pre západný Balkán Miroslav Lajčák po utorkovom neformálnom stretnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti.


Lajčák podľa svojich slov povzbudil členov výboru, aby sa zapájali do komunikácie medzi krajinami. Zasadnutie výboru sa týkalo prípravy na stredajší (6. 5.) samit lídrov EÚ s krajinami západného Balkánu. Lajčák skonštatoval, že na samite sa EÚ jednoznačne prihlási k európskej perspektíve tohto regiónu.

Vzťah medzi EÚ a západným Balkánom sa podľa Lajčáka Slovenska týka, pretože krajina úspešne prešla cestu, na ktorú sa krajiny tohto regiónu vydali. "Slovensko môže odovzdávať skúsenosti, ktoré zažilo, z prvej ruky, môže tieto procesy ovplyvňovať," skonštatoval Lajčák na utorkovej tlačovej konferencii, pričom podotkol, že Slovensko je hráč, ktorého názory v Bruseli počúvajú.

Slovenský parlament by sa mal aktívnejšie vložiť do politickej komunikácie s partnermi v regióne, myslí si predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou Vladimír Bilčík. Po stretnutí výboru skonštatoval, že Národná rada SR by mala ukazovať cestu k európskej perspektíve krajín. Slovenský hlas má podľa neho na Balkáne svoje miesto. "Slovensko nemá iné úmysly ako podporiť jasnú európsku perspektívu," doplnil Bilčík.

Ambíciou stredajšieho samitu je podľa Lajčáka zdôrazniť solidaritu EÚ so štátmi západného Balkánu v boji proti pandémii nového koronavírusu, pričom EÚ už podľa neho vyčlenila 3,3 miliardy eur pre tieto krajiny. Cieľom tiež je, že EÚ sa jednomyseľne a jednoznačne prihlási k európskej perspektíve západného Balkánu a ocení záväzok krajín regiónu splniť podmienky, aby boli pripravené vstúpiť do EÚ. Samit sa mal pôvodne konať v chorvátskom Záhrebe, lídri krajín budú napokon rokovať pomocou videokonferencie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články