Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Premiér potvrdil ďalšie výnimky z povinnej karantény: Pendleri nebudú potrebovať negatívny test

Predseda vlády SR Igor Matovič
Predseda vlády SR Igor Matovič
Zdroj: Topky/Maarty
28.04.2020 19:14

BRATISLAVA - Pendleri v okruhu 30 kilometrov od hraníc nebudú potrebovať na vstup na územie SR negatívny test na ochorenie COVID-19. Po utorkovom zasadnutí ústredného krízového štábu to potvrdili predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas.


"S prihliadnutím na relatívne priaznivý vývoj epidemiologickej situácie u nás a v susedných krajinách rušíme celkovo túto povinnosť," uviedol hlavný hygienik. "Povolíme aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci," dodal. Potvrdil takisto aj rozšírenie výnimky z povinnej štátnej karantény na Slovákov pracujúcich v sociálnych službách v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike, ale tiež v rakúskych spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko a Viedeň. Podobne ako pracovníci v zdravotníctve v spomínaných krajoch sa budú musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom na ochorenie COVID-19, po novom s platnosťou 96 hodín.

Premiér potvrdil ďalšie výnimky
Zdroj: Topky/Maarty

Mikas takisto avizoval, že výnimky budú platiť aj v prípade študentov absolvujúcich za hranicami prijímacie či záverečné skúšky. Zmeny majú platiť od 1. mája. Podľa Matoviča o výnimku pre pracovníkov v sociálnych službách a zdravotníctve v Rakúsku požiadala SR rakúska strana. "Chcela, aby sme prijali obdobné opatrenie, aké sme zaviedli približne pred týždňom v prospech ČR a zdravotníckych pracovníkov," povedal.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


V prospech opatrenia pre pendlerov rozhodlo podľa Matoviča výrazné zlepšenie epidemiologickej situácie. "Síce sme susedným krajinám trochu ušli, lebo sme na tom opäť o niečo lepšie ako oni, ale ten rozdiel medzi epidemiologickými situáciami v susedných krajinách a na Slovensku nie je taký, aby sme sa museli obávať toho, že ľudia v pohraničí zvýšia počet pozitívne testovaných," uviedol premiér. Hlavný hygienik má v stredu (29. 4.) oznámiť ďalšie opatrenia prijaté ústredným krízovým štábom.


Galéria

Predseda vlády SR Igor

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články