Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Dobrá správa zo Slovenska: Lekári úspešne transplantovali srdce, darca bol z poriadnej diaľky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
23.04.2020 11:17

BRATISLAVA - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) znova úspešne transplantoval srdce. Dostal ho urgentný 54-ročný pacient z Veľkého Krtíša. V hrudi mu bije srdce od darcu z Prahy. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa národného ústavu Soňa Valášiková.


Ako hovorkyňa priblížila, slovenský príjemca bol na čakacej listine od novembra 2019. Podľa odborníkov ide o zaujímavý prípad, keďže v susednom Česku v tom čase nemali vhodného príjemcu na transplantáciu, srdce ponúkli Slovákom.

NÚSCH je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca. V súčasnosti už má za sebou 353 úspešných transplantácií srdca, z toho išlo o 338 dospelých pacientov a 15 detí. V rámci realizácie transplantačného programu úzko spolupracujú Klinika kardiochirurgie NÚSCH pod vedením Michala Hulmana, oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH pod vedením Evy Goncalvesovej, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny NÚSCH pod vedením Ingrid Olejárovej a ďalšie pracoviská.

Ústav tiež prebral do dlhodobej starostlivosti 63 slovenských občanov, ktorí podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Česku do roku 1998. Ku koncu minulého roka bolo na čakacej listine na transplantáciu 54 pacientov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články