°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

KORONAVÍRUS Skončila karanténa 107 väzňov: Strážnici museli plniť viaceré funkcie naraz

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Paul Zinken/dpa
05.04.2020 19:50

BRATISLAVA - Na otvorenom oddelení v bratislavskom väzení skončila preventívna karanténa 107 odsúdených, troch príslušníkov - referentov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a jedného kaplána. V karanténe boli v súvislosti s prvým potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 u odsúdeného väzňa.


Informoval o tom na svojej facebookovej stránke ZVJS. "Referenti mali na starosti realizáciu prijatých osobitných protiepidemických opatrení. V ústavnej karanténe boli zatvorení 14 dní 24 hodín denne, kde boli nápomocní vo všetkom 107 odsúdeným," uvádza sa ďalej na stránke ZVJS.

Táto pre príslušníkov dobrovoľná karanténa nebola jednoduchá, pretože plnili úlohy a viaceré profesie naraz. "Za najdôležitejšie považovali vzniknutú situáciu správne a spoločne odkomunikovať a zachovať pokoj, denne poskytovali informácie odsúdeným o priebehu ochorenia. Snažili sa vynahradiť nevyhnutnú laickú zdravotnú starostlivosť a pravidelne im merali teplotu. Vizuálne sledovali zdravotný stav odsúdených a nepretržite telefonicky komunikovali všetky akékoľvek vzniknuté príznaky s ústavným lekárom. Plnili dočasne povinnosti a úlohy pedagógov, ktorí boli ponechaní po kontakte s nakazeným v domácej karanténe," priblížil ZVJS.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa ZVJS prítomnosť kaplána v karanténe bola mimoriadne dôležitá. "Obzvlášť teraz, keď sa cítili byť v ohrození života, sa našli takí odsúdení, ktorí akúkoľvek formu duchovnej podpory prijali a žiadali väzenského kaplána o individuálny pohovor. Väzenský kaplán počas dňa plnil rôzne iné úlohy, ktoré ani nevyplývajú z jeho profesie," vyplýva zo správy ZVJS.

Vedenie ústavu Bratislava vyvíja maximálne úsilie, aby sa všetci  príslušníci zboru podrobili testovaniu na COVID-19 a domov k svojim blízkym sa tak mohli vrátiť bez strachu a s pocitom, že sú zdraví. Na nový koronavírus bolo doteraz v ústavoch testovaných 16 osôb a stále platí, že bol potvrdený len u jedného väzňa. Ochorenie na COVID-19 u odsúdeného potvrdil ZVJS 23. marca. Väzeň bol po pozitívnom teste eskortovaný do väzenskej nemocnice v Trenčíne. V súčasnosti sa nachádza v slovenských väzeniach 10.604 obvinených a právoplatne odsúdených.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články