°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

KORONAVÍRUS Štát pripravil novú aplikáciu: Budete informovaní! Rezort školstva učí online

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.03.2020 14:58

BRATISLAVA - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) informuje verejnosť o koronavíruse aj prostredníctvom aplikácie Moje ezdravie. V tlačovej správe o tom informovala PR špecialistka NCZI Diana Dúhová s tým, že aplikácia obsahuje aktuálne opatrenia a nariadenia.


"V aplikácii pre občanov Moje ezdravie ľudia jednoduchým a prehľadným spôsobom získajú informácie o aktuálne platných nariadeniach štátu a relevantných inštitúcií," uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Spustenie aplikácie bolo naplánované aj pred vypuknutím pandémie. NCZI vzhľadom na situáciu urýchlilo jej vývoj a publikovanie.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V aktuálne dostupnej verzii sú dôležité upozornenia a usmernenia, postupne majú pribúdať ďalšie funkcionality. Občan bude môcť napríklad prostredníctvom dotazníka požiadať o pomoc pri potrebe vyšetrenia na COVID-19, či zaregistrovať sa do domácej karantény.

Aplikácia sa bude operatívne dopĺňať o ďalšie časti. Pribudnú napríklad informácie o postupoch po návrate zo zahraničia, aj o prehľade otvorených prevádzok a služieb. Bude tiež obsahovať rôzne rady a tipy, ako užitočne využiť čas doma. Chýbať nebudú ani často kladené otázky a odpovede, ktoré NCZI vyberá z otázok smerovaných na infolinku.

Národné centrum zdravotníckych informácií je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. NCZI je subjekt zodpovedný za realizáciu informatizácie a elektronizácie zdravotníctva v Slovenskej republike.

Stránka určená na komunikáciu počas prerušeného vyučovania

Počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie nového koronavírusu vznikla nová internetová stránka www.ucimenadialku.sk. Ako uviedol v stredu počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), stránku pripravil rezort školstva v spolupráci s viacerými mimovládnymi organizáciami.

"Viem, že vyučovanie v škole nenahradíme úplne. Ale verím, že tento portál pomôže mnohým učiteľom v ich práci a k žiakom dostane interaktívne a zaujímavé vzdelávacie materiály. Ide o spoločné úsilie viacerých aktérov v školstve. Veľmi ma teší, že sme dokázali portál v krátkom čase vytvoriť, naplniť ho kvalitným obsahom a dokonca to nestálo nič," povedal Gröhling. Webovú stránku spustili v stredu ráno a podľa ministra návštevnosť je od rána "enormná".

Ako doplnil, najdôležitejšou časťou na portáli sú materiály na digitálne vzdelávanie. "Portál vznikol z vlastnej iniciatívy a nestál nás nič," povedal minister. Cieľom webovej stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, ale aj zriaďovateľom škôl a žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení v oblasti školstva.

Inšpirácie a kontakty pre rodičov

Zároveň stránka ponúka inšpirácie a kontakty na možnosti podpory pre rodičov pri vzdelávaní detí doma, ktoré by im mohli čiastočne uľahčiť situáciu. Sú na nej sústredené všetky dôležité termíny a usmernenia pre školy a školské zariadenia tak, aby sa nimi mohli tieto zariadenia jasne a jednoznačne riadiť.

Okrem toho sa na tejto stránke nachádza prehľad elektronických zdrojov dostupných online, ktoré sú určené pre učiteľov, žiakov a rodičov. Zoznam sa zameriava na zdroje pre materské, základné a stredné školy. Nachádzajú sa tam odkazy na rôzne druhy materiálov, ako sú napríklad interaktívne učebné materiály pre žiakov, náučné videá, interaktívne cvičenia a testy, elektronické učebnice, metodické materiály pre učiteľov či mobilné aplikácie.

Súčasťou webovej stránky je aj prehľad dostupných komunikačných nástrojov a platforiem, elektronických zdrojov a existujúcej podpory pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj pre rodičov. Mnohé spoločnosti poskytujúce online vzdelávanie sa rozhodli zadarmo sprístupniť svoj obsah po dobu trvania mimoriadnej situácie. Súčasťou nového portálu sú aj informácie o pracovnoprávnych vzťahoch.

"Cieľom portálu je poskytnúť nielen aktuálne informácie, ale na jednom mieste združovať aj všetky iniciatívy, ktoré vznikajú," povedala Miroslava Hapalová z iniciatívy To dá rozum. Ako doplnila, informácie na portáli sa budú priebežne aktualizovať. Stránku spolu s rezortom školstva pripravovali Slovenská komora učiteľov, To dá rozum, Inklucentrum – Centrum inkluzívneho vzdelávania, Inštitút vzdelávacej politiky, Komenského inštitút, Deti nepočkajú a Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.  
 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Getty Images

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články