Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Podľa Pašku Nemci zhabali Slovákom kontajner s respirátormi, reaguje aj rezort diplomacie

Jaroslav Paška
Jaroslav Paška
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
09.03.2020 19:59

BRATISLAVA - Podpredseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška a člen Zahraničného výboru Národnej rady SR tvrdí, že Nemecko zhabalo Slovensku kontajner s osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ako sú napríklad respirátory, ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia. Informoval o tom na svojom profile na sociálnej sieti.


Podľa neho je mlčanie slovenskej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto „bezprecedentnom, nehoráznom incidente“, ohrozujúcom zdravie a životy nehorázne a neospravedlniteľné. Ministerstvo zahraničných vecí reaguje, že žiadny kontajner nebol zhabaný, ale dočasne zadržiavaný.


ONLINE Krízový štáb zverejnil nové opatrenia, povinná karanténa! Ďalší prípad, nakazená je aj žena v Martine


„Minulý týždeň bol pri vybavovaní formalít v prístave Hamburg nemeckými úradmi zhabaný kontajner obsahujúci osobné ochranné pracovné prostriedky (respirátory a pod.), ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia kvôli ich akútnemu a kritickému nedostatku na pracoviskách zabezpečujúcich liečbu pacientov nakazených koronavírusom,“ napísal na sociálne sieti Paška. Chovanie nemeckej vlády považuje za škandál a myslí si, že porušuje nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnu ľudskosť a humanitárne princípy.

Jaroslav Paška

„Mlčanie našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom, nehoráznom incidente, ohrozujúcom zdravie a životy nielen odborného personálu či vírusom nakazených pacientov v nemocničných zariadeniach, ale pri prudko, geometrickým radom sa šíriacej epidémii, aj široké masy našich ľudí, je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné,“ napísal Paška.

Reakcia rezortu diplomacie

Rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s tvrdeniami nesúhlasí. Podľa stanoviska, ktoré poskytlo, je rezort v kontakte s nemeckou stranou. „Žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný či skonfiškovaný, ale dočasne zadržiavaný. Ide o rozhodnutie nemeckého krízového štábu zo stredy 4. marca 2020, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj ďalších okolitých krajín. Rezort diplomacie o tejto situácii vie a sme v kontakte s nemeckými úradmi, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť. Zároveň vyzývame, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, ktoré neprospieva nikomu,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.


Galéria

Jaroslav Paška Jaroslav Paška

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články