°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

VOĽBY 2020 Robert Fico reaguje na nárast Kotlebu: Môžete za to vy a opozícia, tvrdí šéf Smeru

Vyjadrenie po sneme strany Smer-SD.
Vyjadrenie po sneme strany Smer-SD.
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
04.02.2020 11:34

BRATISLAVA - Robert Fico po boku ministra práce Jána Richtera na dnešnej tlačovej konferencii prezentoval trinásty dôchodok. Popri tejto téme priamo sa nevyhol kritike opozičných strán i Mariana Kotlebu, ktorého strana ĽSNS v preferenciách stojí na druhom mieste hneď po Smere.


Opozícia sem navozí migrantov, tvrdí Fico

Robert Fico po úvodnom predstavení témy prešiel aj opozičníkov. „Spomeniem opozičné populistické strany, ktoré keď hovoria o financiách, netušia, o čom hovoria. Pán Kiska a pán Beblavý vyhlasujú, že sem navozia tisícky migrantov. My nedovolíme, aby našich dôchodcov títo migranti okradli o trinásty dôchodok,“ povedal počas tlačovej konferencie predseda Smeru Fico.

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Richter doplnil Fica, že dôchodcovia si tieto dôchodky rozhodne zaslúžia.„Je podstatné, aby mohli byť všetci dôchodcovia zabezpečení, aj keď to bude záležať od vývoja ekonomickej politiky," priznal Richter.

Za Kotlebu môžete vy a opozícia, tvrdí Fico

"Za rast Kotlebu môže opozícia a vy," povedal Fico na otázku novinárov, ktorí sa pýtali na nárast preferencií Mariana Kotlebu. "Reagovali ste systémom že Kartágo musí byť zničené," odkázal ešte Fico novinárom na tlačovej konferencii.

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Na otázky o Trnkovi neodpovedal

Fico sa na tlačovke vyhýbal odpovedi na otázku, či sa s Kočnerom rozprával o voľbe Trnku. „Kočnera som stokrát stretol na spoločenských podujatiach slovenských médií,“ tvrdil s tým, že nedovolí, aby bol pred voľbami zatiahnutý do tejto témy. Spomenul aj telefonát s Vadalom, za ktorý ho podľa jeho slov médiá neprávom lynčovali. 

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Trinásty dôchodok

Ak bude strana Smer súčasťou budúcej vlády, od decembra tohto roka sa na Slovensku zavedie trinásty dôchodok. „Berte to ako hotovú vec, bude to pre nás principiálnou podmienkou," povedal Fico. Starobní dôchodcovia by mali podľa neho dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je aktuálna priemerná suma starobnej penzie. Poberatelia ostatných druhov dôchodkov budú podľa Fica dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá takisto zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku.

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 379 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur. „Všetky tieto priemerné sumy budú vyplatené v decembri vo výplatnom termíne dôchodku,“ povedal Fico.

Zavedenie trinásteho dôchodku bude podľa šéfa Smeru stáť 581 miliónov eur. „Považujeme to za správne a veľmi solidárne rozhodnutie vo vzťahu k dôchodcom,“ povedal. Ak podľa Fica stúpajú mzdy, ako aj minimálna mzda, je potrebné zrýchliť tempo nárastu dôchodkov. Upozornil na to, že sa zlepšuje výber poistného v Sociálnej poisťovni. „Považujeme to za životnú prioritu, suma je absolútne zvládnuteľná,“ tvrdí Fico k trinástym dôchodkom. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter upozornil na to, že po zavedení trinástych dôchodkov zanikne vyplácanie vianočných príspevkov. Na konci minulého roka podľa neho išlo na vyplácanie vianočných príspevkov 150 miliónov eur, ktoré sa po zavedení trinástych dôchodkov použijú na trináste penzie.

Vianočné príspevky

Vianočné príspevky pre časť penzistov s nižším dôchodkom, ktoré zaviedla prvá vláda Roberta Fica od roku 2006, bude Sociálna poisťovňa zrejme vyplácať aj po februárových parlamentných voľbách. Niektoré politické strany sú za zachovanie vyplácania vianočných príspevkov, ďalšie sú za ich transformáciu na trinásty dôchodok. Jedinou stranou, ktorá by vianočné príspevky penzistom nahradila iným spôsobom, je hnutie OĽaNO. „Budeme navrhovať presun prostriedkov z vianočných dôchodkov do pravidelných dôchodkov, aby ich výška nebola politicky ovplyvniteľná a nezneužívala sa na kupovanie si voličov,“ uviedol expert hnutia OĽaNO pre oblasť rodinnej politiky, podnikania a ekonomiky Peter Kremský. Penzisti by tak o nič neprišli, len by mali decembrovú sumu vianočného príspevku rozloženú do dvanástich pravidelných dôchodkov.

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Za zachovanie vyplácania vianočných príspevkov je strana Za ľudí. „Na druhej strane nie je primerané, aby vianočný príspevok mohol dostať aj niekto, kto má okrem dôchodku príjem vyše 1 000 eur zo zamestnania. Tieto peniaze by viac pomohli niekomu, kto je odkázaný na nízky dôchodok,“ povedala expertka strany Za ľudí na sociálnu politiku Vladimíra Marcinková. Vianočné príspevky totiž každoročne dostávajú aj penzisti, ktorí popri poberaní dôchodku pracujú, pričom ich príjem z práce nie je ohraničený. Rušenie vianočných príspevkov nemá v pláne ani strana SaS. „Vianočné príspevky plánujeme ponechať,“ potvrdila hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. Podobný názor má aj strana Most-Híd. „Vianočné príspevky rušiť nejdeme. Je to síce nesystémová dávka, ale na Slovensku má tradíciu,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme.

Nahradenie vianočného príspevku trinástym dôchodkom presadzuje hnutie Sme rodina. „Sme za to, aby trinásty dôchodok bol uzákonený tak, aby mal na neho nárok každý a to vždy v decembri každého roku,“ skonštatovalo tlačové oddelenie hnutia. Za zavedenie trinástej penzie sa prihovára aj strana Dobrá voľba. „Vianočný príspevok považujeme za neistý. Garantovaný musí byť trinásty dôchodok v plnej výške,“ povedala hovorkyňa strany Dobrá voľba Martina Šoltésová. Podporu pre trinásty dôchodok pre penzistov vyjadril aj hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica. Koalícia PS/Spolu, ani KDH sa k vianočnému príspevku priamo nevyjadrili.

Zverejnite všetko, povedal Fico

Fico nebude konkretizovať, či sa stretol alebo nestretol s obžalovaným Marianom Kočnerom v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. "Ak niečo je, zverejnite to," vyzval médiá na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že ho nemajú otravovať s nezmyslami.

VOĽBY 2020 Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Fico zopakoval, že Mariana Kočnera stokrát stretol na spoločenských podujatiach médií. Podotkol, že práve médiá ho spoločensky vytvorili. K tomu, či bol v danej veci vypovedať na polícii, sa jednoznačne nevyjadril. "Ja chodím na políciu ako na husle, už ani neviem k čomu som bol vypočúvaný kedy," uviedol.

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza vyhlásil, že Fico sa stretol s Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, kde sa podľa neho dohadovali o tom, ako si rozdelia prokuratúru a ako sa bude voliť Trnka. Zo stretnutia podľa Kollára existujú aj záznamy.


Galéria

Vyjadrenie po sneme strany

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: SITA, TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články