°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Čo sa to deje na Lomnickom štíte? Meteorológovia zaznamenali neskutočný fenomén

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.01.2020 22:25

BRATISLAVA - Na Lomnickom štíte to vyzerá skôr na začiatok jari než na tuhú zimu, aká by tu momentálne mala panovať. Postupne sa tam totiž oteplilo až o 15 stupňov Celzia. Za následok to má teplý vzduch, ktorý začal prúdiť vo vyšších vrstvách ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.


"Nižšie na Skalnatom plese sme namerali viac ako deväť stupňov Celzia, ale v údoliach na podhorí zostala maximálna teplota miestami len okolo nuly," uviedli meteorológovia. Skonštatovali tiež, že tohtoročný január na Skalnatom plese je vďaka častej inverzii zatiaľ podobne teplý ako v Hurbanove. 

Čo sa to deje
Zdroj: vt.sk

Pred rokom bola priemerná teplota na Skalnatom plese mínus osem stupňov Celzia. "V tomto roku je zatiaľ priemerná teplota januára len tesne pod bodom mrazu a je porovnateľná s niektorými lokalitami na juhozápade Slovenska," poznamenali meteorológovia. Výrazné teplotné inverzie sú v zimnom polroku bežným javom, ako uvádza SHMÚ. Avšak v posledných týždňoch je ich výskyt častejší než je obvyklé. "Má to vplyv aj na niektoré meteorologické príčiny," hovoria meteorológovia.

Čo sa to deje
Zdroj: Facebook/ Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Do štvrtka zaznamenal SHMÚ na Lomnickom štíte takmer 130 hodín slnečného svitu a 73 milimetrov zrážok. Uvádza, že pred rokom bolo zrážok za rovnaké obdobie viac ako 300 milimetrov. "Prejavilo sa to aj diametrálne odlišnými snehovými pomermi v našich veľhorách," podotkli meteorológovia. Slnka bolo menej a do štvrtka meteorológovia namerali len 64,7 hodiny slnečného svitu. Cyklonálne počasie spojené s výraznejšími zrážkami by malo podľa SHMÚ nastúpiť až počas budúceho týždňa.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články