°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Riaditeľ RTVS obhajuje neznámu prieskumovú agentúru: Stojí za ňou bývalá starostka z Bratislavy

Jaroslav Rezník a Tatiana Rosová
Jaroslav Rezník a Tatiana Rosová
Zdroj: TASR - Pavol Zachar, Michal Svítok
11.11.2019 18:00

BRATISLAVA - V najnovších prieskumoch sa objavila aj pomerne neznáma agentúra s názvom Actly, ktorá priniesla náhľad na verejnú mienku z pohľadu parlamentných volieb. Agentúra Actly je podľa riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka štandardná seriózna agentúra s ktorou verejnoprávna inštitúcia začala spolupracovať už pred letom na prierezovom celospoločenskom prieskume. Doterajšie výstupy a dáta podľa neho potvrdzujú jej objektívnosť a korektnosť.


Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník to uviedol v diskusii na pondelkovom rokovaní Rady RTVS, ktorá sa týkala spolupráce verejnoprávneho médiá s menovanou agentúrou a realizovaného prieskumu predvolebných preferencií politických strán. Výsledky posledného prieskumu Actly sa mierne líšili napríklad od výsledku agentúry Focus, ktorá má na Slovensku svoje meno už dlhšiu dobu. Viaceré médiá však prieskum od RTVS prevzali v minimálnej miere.

Rezník s agentúrou počíta aj v priebehu novembra
Jaroslav Rezník
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Prečo sa rozhodol pre neznámu agentúru

Rezník vysvetlil, že spolupráca vychádzala so zámeru osloviť inú agentúru ako najčastejšie citované a zároveň takú, ktorá neprijíma objednávky od politických strán. "Toto Actly spĺňa, sú za ňou  renomovaní sociológovia Tatiana Rosová a Martin Mravec,“ uviedol Rezník, pričom zdôraznil, že podmienkou spolupráce zo strany RTVS bolo to, aby bola agentúra schopná realizovať prieskum na veľkej skupine respondentov metódou osobných rozhovorov. "Teda žiadny bleskový telefonický prieskum,“ upozornil Rezník.

Jednou z osôb, ktorá stojí za agentúrou je bývalá starostka bratislavskej časti Staré mesto Tatiana Rosová za (SDKÚ)
Riaditeľ RTVS obhajuje neznámu
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Rosová je v komunálnych kruhoch známa osoba

Tatiana Rosová, ktorá za agentúrou Actly stojí, je pritom z minulosti známa ako bývalá starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto za stranu SDKÚ. Roky tiež bola riaditeľkou samotnej agentúry Focus.

Riaditeľ Rezník povedal, že prieskum preferencií politických strán bol súčasťou balíka výstupov komplexného prieskumu. Ten chce verejnoprávna RTVS formou tejto agentúry postupne zverejňovať počas novembra. "Tieto výstupy budú mapovať postoje občanov k aktuálnym spoločenským témam a poslúžia aj pri tvorbe programu,“ dodal. Rezník zároveň uistil, že agentúra Actly nie je jedinou agentúrou zaoberajúcou sa prieskumami, s ktorou bude RTVS v nasledujúcom období spolupracovať.


Galéria

Jaroslav Rezník a Tatiana Rezník s agentúrou počíta Jednou z osôb, ktorá

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články