Slováci, nezabudnite! Už o pár dní prechádzame na zimný čas, ten ovplyvní aj vlakovú dopravu | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Slováci, nezabudnite! Už o pár dní prechádzame na zimný čas, ten ovplyvní aj vlakovú dopravu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images,
24.10.2019 19:00

BRATISLAVA – Zo soboty 26. na nedeľu 27. októbra sa mení letný čas na zimný, o tretej v noci sa ručičky hodín vrátia o hodinu späť. Pripravte svoj organizmus na zmenu a prechod do zimného obdobia. Pomôže vám dodržiavanie spánkovej hygieny, pitného režimu, pravidelný pohyb a vyvážená strava.


Biologický rytmus organizmu sa posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie než na jar, pretože naň výrazne vplýva úroveň osvetlenia za súmraku a úsvitu. Väčšie ťažkosti pociťujú počas tejto zmeny času ľudia, ktorí vstávajú skoro a tí, ktorí spávajú menej ako sedem hodín. „Ťažkosti môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými, s poruchami imunity,“ povedala Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V nedeľu 27. októbra príde v skorých ranných hodinách k zmene letného času, keď sa hodiny o 03:00 letného času posunú na 02:00 zimného času.
Slováci, nezabudnite! Už o
Zdroj: Getty Images

Posun času na jeseň síce býva vnímaný ako získanie hodiny k dobru, no večer sa únava dostaví skôr. „Hoci večer môžete ísť do postele o hodinu neskôr, v prvých dňoch alebo týždňoch sa zobúdzate podľa nastavenia organizmu na letný čas a o hodinu spánku sa ukrátite, čo môže vyvolať únavu, nervozitu, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy koncentrácie a môže prispieť aj k nárastu sezónnych depresií,“ vysvetlila Hamade. Ako odborníčka odporučila, v prvých dňoch posunu času môže pomôcť malá zmena spánkového rytmu. „Chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní,“ dodala.


Čítajte aj: O pár hodín bude extrémne teplo: FOTO To však nie je všetko, pozrite na tú víkendovú teplotu!


Osvojte si zásady spánkovej hygieny

  • Štyri až šesť hodín pred spánkom nepite alkohol, kávu, zelený a čierny čaj, energetické nápoje
  • Večer nekonzumujte ťažko stráviteľné jedlá, posledné jedlo si dajte najneskôr štyri hodiny pred spánkom
  • Krátko pred spánkom nefajčite
  • Aspoň štyri hodiny pred spánkom intenzívne necvičte
  • Pred spánkom miestnosť dobre vyvetrajte, teplota v nej by nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia
  • V spálni nemá byť televízor
  • Hýbte sa a zdravo jedzte

Najdôležitejší je prísun vitamínov

Na jeseň a v zime sa organizmus musí prispôsobiť nielen zmenám súvisiacim s fungovaním vnútorných hodín, ale vo vyššej miere ho ohrozujú i rôzne infekčné ochorenia. „Aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch, a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení formou kvapôčkovej infekcie. Myslite na ochranu pred nimi, napriek kratším dňom sa neprestaňte hýbať, venujte aspoň polhodinu denne pohybu. Môže to byť rýchla chôdza, alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť počas prestávok v práci. Nezabúdajte na pitný režim, najzdravšia je čistá voda, vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a k ľahšiemu zvládnutiu zmien napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny B,“ pripomenula Hamade z úradu zdravotníctva.

Jedlo
Zdroj: Getty Images,

Zmena času a „dušičkové“ posilnenie vlakov

Zmena času ovplyvní jazdu dvoch nočných diaľkových vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Pôjde o spoje:

  • R 614 Zemplín (Humenné 21:54 – Bratislava-Nové Mesto 06:51)
  • R 615 Zemplín (Bratislava-Nové Mesto 22:16 – Humenné 06:33)

Oba rýchliky zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach (R 614 Zemplín - Ružomberok, R 615 Zemplín - Kraľovany) a v ceste budú pokračovať po hodine.

Na tratiach susedných železníc budú podobne ovplyvnené jazdy nočných vlakov. Vlaky, ktoré vchádzajú na Slovensko po 03:00 hod, už pôjdu podľa stredoeurópskeho času.

Okrem 2 mimoriadnych rýchlikov vypraví národný dopravca pri príležitosti Sviatku všetkých svätých (1. november) a Pamiatky zosnulých (2. november) celkom 18 posilových vlakov, ktoré sú už zapracované v platnom cestovnom poriadku. Od utorka 29. októbra do nedele 3. novembra budú cestujúci môcť okrem iného využiť aj 20 posilových vlakov – 2 vlaky SuperCity, 7 rýchlikov, 8 regionálnych rýchlikov a 3 regionálne expresy.

Cestovný poriadok mimoriadnych rýchlikov.
ZSSK
Zdroj: ZSSK

Zvyk zmeny času siaha do obdobia prvej a druhej svetovej vojny

Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Nevýhodou je porušenie biorytmu, čo mnohým ľuďom spôsobuje problémy. Zmenu času uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a Grónska. Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a stredoeurópsky letný čas trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.

Striedanie letného a zimného
Zdroj: Getty Images

Európsky parlament však podporil ukončenie striedania letného a zimného času od roku 2021. Obyvatelia členských štátov, ktoré sa rozhodnú pre letný čas, by si mali poslednýkrát posunúť ručičky hodiniek v poslednú marcovú nedeľu roku 2021. V krajinách, ktoré si chcú ponechať štandardný zimný čas, by sa mali naposledy prestavovať hodiny v poslednú októbrovú nedeľu roku 2021. Europoslanci požadujú, aby Európska komisia v snahe zabrániť narušeniu fungovania jednotného trhu koordinovala rozhodnutia členských štátov o úprave ich vlastného času. Podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny permanentný časový režim si Slovensko zvolí podľa výsledku rokovaní zástupcov ministerstva zahraničia s ostatnými členskými štátmi EÚ. Pri rokovaniach je totiž potrebná koordinácia medzi členskými štátmi, osobitne so susednými krajinami, aby sme sa vyhli komplikáciám napríklad pri cezhraničnom obchodovaní, preprave, komunikácii či cestovaní.


Galéria

Ilustračné foto V nedeľu 27. októbra Jedlo Cestovný poriadok mimoriadnych rýchlikov. Striedanie letného a zimného Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články