V okrese Trebišov pribudol ďalší prípad afrického moru ošípaných | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

V okrese Trebišov pribudol ďalší prípad afrického moru ošípaných

Zľava: Predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich, predseda SPPK Emil Macho a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš
Zľava: Predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich, predseda SPPK Emil Macho a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
20.08.2019 11:25

BREHOV - Ďalší prípad afrického moru ošípaných pribudol v obci Brehov v infikovanej oblasti na juhovýchode Slovenska v okrese Trebišov. Ako dnes informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš, zároveň zistili v nakazenej oblasti dvoch diviakov. V troch dedinách podľa neho začali dnes ráno porážať infikované zvieratá.


"Situáciu zvládame dobre, nie je tam priemyselná výroba," povedal Bíreš s tým, že problém sa darí držať v infikovanej zóne. "Je to veľká výzva pre komerčných chovateľov, pretože vírus sa šíri všetkými možnými spôsobmi," uviedol šéf ŠVPS. Hlavným zdrojom šírenia nákazy sú podľa neho diviaky. V súvislosti so zberom kukurice upozornil na ich zvýšený výskyt v kukuričných poliach a vyzval poľnohospodárov a poľovníkov na súčinnosť pri zbere kukurice a love diviačej zveri.

Kukurica by sa štyri mesiace po zbere z preventívnych dôvodov nemala požívať ako krmivo. "Od stredy začneme distribuovať chladiace boxy pre poľovníkov, ktorí budú do nich dávať ulovenú zver," priblížil Bíreš. V nedeľu sa prídu experti Európskej komisie oboznámiť so situáciou s africkým morom ošípaných na Slovensku.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje, že podcenenie ochranných opatrení nariadených veterinármi zvyšuje riziko zavlečenia nákazy do ďalších lokalít na Slovensku. Len dôsledné dodržiavanie veterinárnych nariadení môže podľa komory ochrániť veľké chovy ošípaných na Slovensku, ktoré držia 38-percentnú sebestačnosť v produkcii slovenského bravčového mäsa. 

Komora vyzýva aj všetkých veľkochovateľov, aby denne kontrolovali, či všetci pracovníci v chovoch dodržiavajú veterinárne opatrenia a znižujú riziko zavlečenia nákazy. Poľovníkov zároveň vyzvala, aby v maximálne možnej miere znižovali počet diviakov a okamžite pristúpili k ich lovu aj zakázaným spôsobom.


Galéria

Zľava: Predseda Zväzu chovateľov Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej Predseda Zväzu chovateľov ošípaných Emil Macho

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články