Utrpenie Mariana Kočnera: VIDEO Advokát hovorí o trýznivých nociach, väznica to odmieta | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Utrpenie Mariana Kočnera: VIDEO Advokát hovorí o trýznivých nociach, väznica to odmieta

Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.
13.08.2019 18:00

NITRA/LEOPOLDOV - Marian Kočner vypovedal v Nitre na NAKA v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Po skončení výsluchu, ktorý netrval dlho, sa pred novinárov postavil jeho advokát Marek Para, ktorý hovoril aj o Kočnerovom nedostatku spánku.


Marek Para totiž tvrdí, že Mariana Kočnera vo väzbe budia kaźdých 30 minút. Okrem toho Para povedal, že jeho klient je neustále pod dohľadom príslušníkov väzenskej a justičnej stráže. Zbor väzenskej a justičnej stráže to však odmieta.

"Boli prijaté opatrenia vo vzťahu k zabezpečovaniu výkonu väzby uvádzanej osoby. Tento postup, respektíve prijímanie opatrení tohto typu, nie je bežnou praxou pri každom obvinenom, avšak je bežnou praxou preventívno-bezpečnostného charakteru hlavne pri zabezpečovaní výkonu väzby obvinených zo spáchania závažnejších trestných činov, ktoré majú povahu organizovanej trestnej činnosti, a to z dôvodu aby sa zabránilo mareniu účelu výkonu väzby, ako aj z dôvodu zníženia rizika ohrozenia bezpečnosti obvinenej osoby," povedala preriaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Katarína Nováková.

Kočnera vypočúva NAKA: FOTO Dôvodom je šifrovaná komunikácia

Obvinený má podľa jej slov tak, ako všetci ostatní, zabezpečený nepretržitý osemhodinový spánok. "V nadväznosti na kontrolu a neustále budenie obvineného uvádzame, že je vykonávaná zvýšená kontrolná činnosť výlučne nahliadnutím cez priezor, nie budením obvineného," doplnila Nováková.

Rovnako pripomenula, že ZVJS nie oprávnený realizovať a ani nevykonáva monitorovanie procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní a obhajcov s väznenou osobou vrátane jeho telefonovania. Podľa Novákovej tiež nie je pravdou, že úkony boli počas pobytu Mariana Kočnera vo výkone väzby vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti.

"Nakoľko v ústave Leopoldov je vysoký počet obvinených osôb, ktorým je rovnako potrebné zabezpečiť priestory na procesné úkony, ako aj vzhľadom na to, že menovaného obvineného navštevujú obhajcovia a OČTK na dennej báze a je potrebné dodržať procesné lehoty a zabezpečiť plynulý priebeh vykonávania procesných úkonov, ako i ústavou garantované právo na obhajobu, bola z organizačných dôvodov koncom marca určená miestnosť na vykonávanie všetkých procesných úkonov s menovaným obvineným,“ vysvetlila. 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články