Toto si nenechajte ujsť! Krása na oblohe, Slovákov už o chvíľu čaká hviezdne divadlo | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Toto si nenechajte ujsť! Krása na oblohe, Slovákov už o chvíľu čaká hviezdne divadlo

Zdroj: Getty Images
04.08.2019 21:28

BRATISLAVA – Slováci budú môcť začiatkom augusta na oblohe pozorovať divadlo, budú padať hviezdy. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková, počas maximálnej frekvencie „spadne“ nadránom 13. augusta na oblohe 45 až 60 meteorov za hodinu.


FOTO Prespali ste nebeské divadlo? Nevadí, pozrite si magický moment objektívom Slovákov

„Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 kilometrov. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Toto si nenechajte ujsť!
Zdroj: Getty Images

Meteorický roj môžeme pozorovať od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. Je pritom dôležité vedieť, že rozloženie meteorov okolo maxima je silne asymetrické.

Toto si nenechajte ujsť!
Zdroj: Getty Images

Už desať dní pred maximom bude zvýšená frekvencia Perzeíd, po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch budú viditeľné len jednotlivé kusy. Doporučené obdobie na sledovanie "hviezdneho divadla" je preto od 5. augusta do 14. augusta. „Pozorovanie v blízkosti maxima nadránom 13. augusta bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý bude len dva dni pred splnom. Napriek tomu je frekvencia Perzeíd tak vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“ dodal astronóm.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články