Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Šírenie škodlivého softvéru má svojich vinníkov: Úrady obvinili až desať ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.05.2019 17:40

WASHINGTON - Desať ľudí obvinili v súvislosti so šírením škodlivého softvéru, ktorý infikoval desiatky tisíc počítačov a spôsobil škody za 100 miliónov amerických dolárov (približne 89 miliónov eur), informovali vo štvrtok americké a európske úrady.


Malvér, ktorý kyberzločincom z východnej Európy umožňoval na diaľku kontrolovať infikované počítače a kradnúť peniaze z bankových účtov poškodených, sa zameriaval na spoločnosti a inštitúcie naprieč všetkými americkými sektormi. Medzi obeťami sú napríklad právnická firma z Washingtonu, cirkev v Texase, firma podnikajúca s nábytkom v Kalifornii alebo kasíno v štáte Mississippi.

Obžalovaní pochádzajú zo šiestich krajín a na viacerých z nich čaká trestné konanie v Európe. V poradí jedenásteho obvineného v súvisiacom prípade vydali v roku 2016 z Bulharska do Spojených štátov a minulý mesiac sa priznal k vine pred federálnym súdom v americkom Pittsburghu. Obvinenia pozostávajú zo sprisahania s úmyslom spáchať počítačovú spreneveru, elektronickú a bankovú spreneveru a zo sprisahania s cieľom prania špinavých peňazí.

Spojené štáty namiesto žiadosti o vydanie všetkých desiatich obvinených, čo je často zložitý a ťažkopádny proces, ktorý môže trvať niekoľko rokov aj napriek dohodám o vydávaní osôb, nechajú prípady miestnym súdom na Ukrajine, v Moldavsku a Gruzínsku. Škodlivý softvér infikoval 41-tisíc počítačov. Spoliehal sa na nevyžiadané emaily, ktoré sa javili ako legitímne správy alebo faktúry. Po ich otvorení umožnili hackerom z Európy nahrať si stláčanie klávesnice počítača obetí, ukradnúť bankové heslá a previesť si peniaze z ich bankových účtov.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články