Nedeľa, 13. jún 2021. Meniny má Anton, zajtra Vasil.

Slovensko zasiahol silný vietor: Tisícky domácností zostali bez elektrickej energie

Poškodený dom
Poškodený dom
Zdroj: Facebook/HaZZ
10.03.2019 13:11

BANSKÁ BYSTRICA - Na území stredného Slovenska ostali pre silný vietor tisícky domácností bez elektrickej energie. Energetici zmobilizovali pohotovostných pracovníkov a intenzívne pracujú na odstraňovaní všetkých porúch.


"V noci mal vietor takú intenzitu, že vo viacerých regiónoch spôsobil výrazné výpadky elektriny. Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje aktuálne 15 porúch na úrovni vysokého napätia. Mimo prevádzky je takmer 190 distribučných trafostaníc, v dôsledku čoho nemá elektrinu viac ako 15.000 odberných miest," informoval o tom hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Najzasiahnutejšími oblasťami sú podľa jeho slov Liptov a južné okresy stredného Slovenska. Energetici riešia poruchy v týchto obciach: Jakubovany, Malatíny, Demänovská Dolina (okres Liptovský Mikuláš); Likavka, Ľubochňa (okres Ružomberok); Oravský Podzámok (okres Dolný Kubín); Krpáčovo (okres Brezno); Hriňová (okres Detva); Fiľakovo, Rapovce, Lipovany, Radzovce (okres Lučenec); Málinec (okres Poltár) a Hrachovo (okres Rimavská Sobota). 

"Najčastejšie sú na príčine porúch pretrhané vodiče alebo poškodené izolátory. Na viacerých miestach sa však stále uskutočňuje iba vyhľadávanie poruchy v teréne. Vo všetkých prípadoch robia dispečing aj terénni pracovníci SSD všetko, čo je v ich silách, aby dodávku elektriny obnovili čo najskôr. V tých oblastiach, kde je to možné, zásobujú odberateľov z iných okruhov vedenia," dodal Gejdoš.​

Slovensko zasiahol silný vietor:
Zdroj: Facebook/HaZZ

Výpadky hlásia aj na východe

Východoslovenská distribučná (VSD) evidovala v nedeľu predpoludním 2185 odberných miest bez elektriny, a to najmä v lokalitách Rožňavy, Spišskej Belej v okrese Kežmarok, vo Vyšných Ružbách v Staroľubovnianskom okrese, Švedlári v okrese Gelnica či v okolí Vyšnej Jablonky v okrese Humenné. Ako uviedla Andrea Forbergerová z VSD, príčinou je veľmi silný vietor, ktorý povyvracal stromy, tie následne spadli na elektrické vedenie.

„Následkom sú potrhané vodiče, polámané izolátory a poškodené konzoly. Kolegovia z pohotovostných zložiek a špecializovaných skupín okamžite vyrazili do terénu a odstraňujú následky veternej spúšte. Na pomoc a rýchlejšie odstránenie následkov počasia VSD povolala aj externých dodávateľov – piliarske skupiny – aby pomohli s odstránením popadaných stromov z vedenia,“ uviedla.

K výpadkom podľa jej slov začalo dochádzať v nedeľu od 2.50 h, elektrina postupne vypadla v 8000 odberných miestach na distribučnom území VSD, čo predstavuje východné Slovensko a časť Banskobystrického kraja. „Kolegovia z terénu v spolupráci s dispečingom neustále pracujú na znovuzásobení odberných miest,“ dodala Forbergerová.

Od rána zasahujú aj hasiči

Nepriaznivé počasie na území Slovenska si vyžiadalo nárast výjazdov hasičov k udalostiam technického charakteru. Od šiestej hodiny ráno vykonali v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou 23 výjazdov a pri viacerých ešte stále zasahujú. TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). 

Slovensko zasiahol silný vietor:
Zdroj: Facebook/HaZZ

"Viac ako 50 príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO) pomáhalo najmä pri odstraňovaní popadaných stromov z cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel, v niekoľkých prípadoch hasiči odstraňovali strhnuté strechy," ozrejmila Križanová.

Najvážnejšia situácia je podľa nej v Žilinskom kraji, kde hasiči zasahovali už viac ako deväťkrát, a to najmä v okrese Liptovský Mikuláš. V Nitrianskom kraji boli hasiči v súvislosti s vetrom vyslaní k piatim prípadom. V Trenčianskom a Trnavskom kraji zasahovali hasiči doposiaľ štyrikrát. V Košickom kraji zasahuje 15 príslušníkov v súvislosti s vypaľovaním trávy v prírodnom prostredí, kde sa vplyvom silného vetra začal požiar rozširovať. "Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať," uzavrela Križanová. ​


Galéria

Poškodený dom

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články