°C

Pondelok, 1. jún 2020. Meniny má Žaneta, zajtra Xénia.

Teplo na horách môže rozhýbať lavíny: Najväčší pozor si dávajte vo Vysokých Tatrách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.02.2019 13:05

LIPTOVSKÝ HRÁDOK - Vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí s výnimkou Vysokých Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce 1. stupňu päťdielnej stupnice. Popoludní vplyvom oteplenia stúpne lavínové nebezpečenstvo na 2. stupeň.


Ako informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku, vo Vysokých Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň) celý deň. 

„Vplyvom striedania teplôt v priebehu dňa a noci sa snehová pokrývka výrazne stabilizovala. Horšia je situácia vo vysokých polohách nad 2000 metrov nad morom, najmä severnej a severovýchodnej expozícii, kde silný vietor počas posledného sneženia navieval sneh do dosiek a vankúšov. Na severných svahoch sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Uvoľnenie lavín je tu možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch,“ uviedol Sedlák. 

Ako dodal, počas dňa je na južných svahoch možný výskyt menších lavín z mokrého snehu, na trávnatom podklade sa môžu vyskytnúť aj základové (kĺzavé) lavíny.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články