°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

POTVRDENÉ: Tristo kíl mäsa z chorého dobytka z Poľska skončilo v slovenských reštauráciách a školách

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: TVN24
31.01.2019 15:57

BRATISLAVA - Takmer tristo kilogramov mäsa z chorého hovädzieho dobytka z Poľska bolo distribuovaných do reštaurácií a škôl na Slovensku. Na brífingu v Ivachnovej o tom vo štvrtok informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.


Dodávky mäsa z inkriminovaného poľského bitúnku mali traja spracovatelia na východe Slovenska - v Bardejove, Gaboltove a Bidovciach. Podľa Bíreša jedna z týchto prevádzok ani nebola schválená.

Nie je to prvýkrát

Na základe distribučného listu je deklarácia, že všetko mäso išlo do zariadení verejného stravovania. „Systém garancie poľského mäsa znovu stratil na hodnote. Nie je to prvýkrát. Ťažko povedať, či títo traja dovozcovia prijali mäso preto, lebo ich oslovila cena, ale určite to nebola zdravotná bezpečnosť a kvalita mäsa,“ povedal ústredný riaditeľ ŠVPS.
 

Hygienik o poľskom škandále s hovädzím mäsom: Situácia môže byť riziková pri hraniciach

Dodal, že informácie už posunuli Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý ich prešetruje. Spätnú väzbu zatiaľ nemajú. „Veľmi ma mrzí, že to išlo do verejného stravovania. Najmä ma mrzí to, že je tam citlivá skupina detí, ktoré toto mäso konzumovali,“ skonštatoval Bíreš.

Praktiky poľského bitúnku nafilmoval reportér televízie TVN24.
POTVRDENÉ: Tristo kíl mäsa
Zdroj: TVN24

Cielené kontroly

Slovenský agrorezort hneď po zverejnení škandalóznych informácií o poľskej hovädzine spustil cielené kontroly spracovateľských prevádzok a vyslal na cesty potravinových a veterinárnych inšpektorov. Tí kontrolujú vozidlá prepravujúce mäso. Stanovištia veterinárnych inšpektorov na severe Slovenska vo štvrtok v noci kontrolovala aj šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. 

Potravinový škandál v Poľsku: VIDEO Na bitúnku zabíjali choré kravy, mäso môže byť aj na Slovensku

„Ukázalo sa ako správne, že Slovenská republika začala hneď v utorok (29. 1.) robiť kontroly napriek tomu, že zodpovedné poľské orgány informovali, že toto mäso sa nevyváža do členských krajín. Spotrebiteľom odporúčam zastaviť konzumáciu poľskej hovädziny vzhľadom na to, že dôveryhodnosť poľských veterinárnych úradov je zdiskreditovaná. Siahnite radšej po slovenskom mäse, ktoré je plne pod kontrolou,“ uviedla.

Nielen Slovensko

Podľa Matečnej sa mäso z inkriminovaného bitúnka dostalo do deviatich krajín Európskej únie. Okrem Slovenska aj do Maďarska, Estónska, Fínska, Francúzska, Litvy, Portugalska, Rumunska, Španielska a Švédska. Ministerka na brífingu zároveň avizovala, že v piatok 1. februára sa stretne s poľským veľvyslancom na Slovensku, aby ozrejmil celú situáciu.

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje takmer 27 000 ton hovädzieho mäsa. V roku 2018 sa ku nám doviezlo viac ako 12 000 ton hovädzieho mäsa, najmä z Poľska, Česka, Nemecka, Holandska a Írska. Poľsko do krajín EÚ vyviezlo 2 700 ton podozrivého hovädzieho. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok uviedol hlavný poľský veterinár Pawel Niemczuk. Krajina ročne vyprodukuje okolo 560-tisíc ton hovädzieho mäsa, pričom 80 až 85 percent sa exportuje.

Dôvod na podozrenie nevideli

Postoj k súčasnej situácii vydala aj dotknutá spoločnosť Cimbaľák s.r.o., ktorá na sociálnej sieti uviedla, že v súčasnosti u nich stále vykonávajú veterinárnu kontrolu.

"Dopredu vás môžeme informovať, že objednávame iba hovädzie mäso z býka, hovädzie mäso z kravy sa objednáva iba na požiadavku zákazníka, ktoré je dodané s certifikátom a potvrdeným veterinárnym sprievodným listom dobytka z PL. Každá dodávka mäsa je kontrolovaná regionálnou veterinárnou správou," uviedli s tým, že do výrobkov nedodávajú hovädzie mäso z kráv. "Do vybraných výrobkov, ktoré si vyžadujú hovädzie mäso dodávame mäso z býkov, prevažne od firmy Ing.Stanislav Marcinek-Gelnica," priblížili okrem iného v príspevku.

Bitúnok uzavreli

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky dostala oznámenie cez systém rýchleho varovania od poľských kontrolných orgánov. V oznámení je uvedené, že bitúnok zodpovedný za nedodržanie predpisov ohľadne veterinárnych kontrol – č. WNI 14160202, 07-304 Jasienica Mazowiecka, bol uzavretý. Poľské kontrolné orgány pokračujú v kontrolách, či sa mäso zo závodu dostalo aj na trh iných členských štátov.

Šokujúce video

Na škandál s bitúnkami, ktorý otriasa Poľskom a zasiahol aj ďalšie krajiny, upozornili médiá. Investigatívni novinári z relácie Superwizjera televízie TVN24 natočili šokujúce video. Vidno na ňom, ako na bitúnok v poľskom meste Lodž privážajú kravy a býky, ktoré ani nevedia stáť na vlastných nohách.

POTVRDENÉ: Tristo kíl mäsa
Zdroj: TVN24

Choré zvieratá ďalej spracovávajú na mäso. Takýto postup je v Poľsku nelegálny, reportéri však odhadujú, že v Poľsku sú takýchto bitúnkov stovky.


Galéria

Ilustračné foto. Praktiky poľského bitúnku nafilmoval Ilustračné foto.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: TASR, ČTK, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články