°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

Kauza "Maznák": Bývalý šéf vojenského spravodajstva konečne prehovoril o Zsuzsovej a Glváčovi!

Bývalý šéf vojenského spravodajstva Skuhra sa vyjadril ku Glváčovi a Zsuzsovej.
Bývalý šéf vojenského spravodajstva Skuhra sa vyjadril ku Glváčovi a Zsuzsovej.
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš, Reprofoto/Tvnoviny, SITA/Diana Černáková
26.01.2019 12:00

BRATISLAVA - Po prevalení komunikácie podpredsedu Národnej rady SR za Smer-SD a exministra obrany Martina Glváča s Alenou Zsuzsovou, obvinenou z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a podozrivou z objednávky vraždy exstarostu Hurbanova Lászlóa Bašternáka v roku 2010, Glváč tvrdil, že konal najmä cez tretie osoby a na odporúčanie generálneho prokurátora a exriaditeľa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru.


Šéf prokuratúry Jaromír Čižnár to poprel, Skuhra pre Nový Čas verziu bývalého ministra potvrdil. Informuje o tom portál denníka. Pri svojej obhajobe Glváč tvrdil, že dialóg prebiehal prostredníctvom iných ľudí. „Pravdepodobne ako jediný z oslovených som na takéto kontakty upozorňoval príslušné orgány a postupoval som podľa ich pokynov a odporúčaní, pričom komunikácia prebehla prostredníctvom tretích osôb a v koordinácii s nimi,“ hovoril Glváč.

Na snímke je Martin Glváč.
Martin Glváč
Zdroj: TASR/Marko Erd

Podľa portálu Vojenské spravodajstvo, ktoré mal Glváč o komunikácii s podozrivou informovať, poslancovu verziu potvrdil. „V období, keď som zastával funkciu riaditeľa Vojenského spravodajstva, mi vtedajší minister obrany pán Glváč oznámil, že ho kontaktuje neznáma žena, s ktorou komunikuje pro­stredníctvom SMS v osobnej rovine. Povedal som mu, že v týchto prípadoch je bezpečnejšie komunikovať cez tretiu osobu. Pokiaľ by komunikácia nadobudla ekonomický, lobistický alebo podobný charakter, nech kontaktuje orgány činné v trestnom konaní. Týmto bola pre mňa záležitosť uzavretá. S menom Alena Zsuzsová som sa stretol iba v médiách,“ uviedol pre denník Skuhra, bývalý Glváčov dlhoročný podriadený z rezortu obrany. Prízvukuje, že išlo o súkromnú komunikáciu.

Na snímke je riaditeľ vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra (vľavo) a Martin Glváč.
Martin Glváč a Ľubomír
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

V spise sa nachádza komunikácia medzi Glváčom a Zsuzsovou z roku 2018 po vražde novinára. Skuhra pôsobil ako šéf spravodajstva v rokoch 2013 až 2016, čiže písanie politika a možnej volavky Mariána K. trvalo roky, píše sa na portáli cas.sk. Nový Čas pripomína, že "Skuhrovo vyjadrenie je prekvapivé preto, lebo súčasní či bývalí pracovníci Vojenského spravodajstva či SIS nezvyknú vystupovať pred médiami, ale najmä preto, lebo Glváč sa snaží vysvetľovať svoje kroky ako oficiálne odporúčanie kompetentných".

„Ak to bolo oficiálne, ako pán Glváč hovorí, pána Skuhru viaže mlčanlivosť. Ak jej nebol zbavený a prehovoril, porušil by zákon o ochrane utajovaných skutočností a hrozila by mu finančná pokuta, dokonca väzenie. Ak išlo iba o kamarátsku debatu medzi nimi, tak pán Glváč nehovoril pravdu a nešlo o oficiálne stanovisko,“ uviedol bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, ktorý spolupracuje s OĽaNO. Situácia by sa mala vyjasniť budúci týždeň, keď si výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva predvolá súčasného riaditeľa spravodajcov Jána Balciara.


Galéria

Bývalý šéf vojenského spravodajstva Na snímke je Martin Martin Glváč a Ľubomír Ľubomír Skuhra

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články