Východné Slovensko trápia snehové jazyky: Ráno namerali rekordne nízke teploty | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Východné Slovensko trápia snehové jazyky: Ráno namerali rekordne nízke teploty

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Oliver Ondráš
21.01.2019 09:05

BRATISLAVA - Na východnom Slovensku treba v pondelok rátať so snehovými jazykmi a závejmi. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) tiež na svojom webe upozorňuje na nízke teploty na väčšine územia Slovenska, a to v nočných hodinách.


Výstraha 1. stupňa pre snehové jazyky a záveje momentálne platí pre okresy Prešov, Košice mesto, Košice okolie, Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance a Trebišov. Výstraha platí do pondelka 18.00 h. Meteorológovia tiež upozorňujú na nízke teploty počas noci. Na severnom Slovensku vydal SHMÚ výstrahu 2. stupňa od pondelka 22.00 h. do utorka (22.1.) do 8.00 h. pre okresy Žilina, Martin, Dolný Kubín, Ružomberok, Námestovo, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad, Brezno, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Levoča, Spišská Nová Ves.

Meteorologické výstrahy
Zdroj: shmu.sk

Teplota tu môže v noci klesnúť od mínus 20 do mínus 21 stupňov Celzia. Nízke teploty sa dajú v noci očakávať aj na území Trenčianskeho a Košického kraja a v ďalších okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja, kde platí výstraha 1. stupňa. Počas noci sa tu očakávajú teploty od mínus 15 do mínus 19 stupňov Celzia.

Problémy na horskom priechode Zbojská

So zľadovateným snehom musia vodiči aktuálne počítať na horskom priechode Zbojská nad Tisovcom na severe okresu Rimavská Sobota. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Zľadovatený sneh sa na uvedenom horskom priechode podľa cestárov nachádza na niektorých miestach v hrúbke do jedného centimetra. SSC zároveň upozorňuje na nutnosť použitia zimných pneumatík v tomto úseku.

Vo všetkých pohoriach hrozia lavíny

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí v pondelok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa situácia vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následne ochladenia všeobecne zlepšila. "Snehová pokrývka je sadnutá a s výnimkou niektorých strmých svahov všeobecne dobre spevnená," uviedol.

Hlavným lavínovým problémom na určitých svahoch ostáva vetrom previaty sneh z posledného sneženia. "Uložený je najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti, snehové vankúše a preveje. Uvoľnenie doskových lavín je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení," upozornil. V pondelok ráno bolo na horách mrazivé, jasné počasie s dohľadnosťou do 80 kilometrov. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 16 do mínus 12 stupňov Celzia. Prevládalo bezvetrie alebo fúkal mierny vietor severných smerov s rýchlosťou do päť metrov za sekundu. 

V hrebeňových oblastiach sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách do 180 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 - 250 centimetrov. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

Na severe Slovenska sneh
Zdroj: Facebook/Denisa Saková - Ministerka vnútra SR

Najchladnejšie bolo v Oravskej Lesnej

Meteorológovia v pondelok ráno po prvýkrát počas tejto zimy namerali rekordné teploty na svojich automatických staniciach. Silné mrazy podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) možno očakávať aj v ďalších dňoch. Najnižšiu teplotu zaznamenali v Oravskej Lesnej, kde bolo mínus 21,8 stupňa Celzia. "Dnešné ráno bolo na našom území mrazivé, najviac na Orave, Liptove a hornom Spiši," uviedli meteorológovia na sociálnej sieti.

Nízke teploty zaznamenal SHMÚ aj na stanici v Rabči, kde bolo mínus 19,9 stupňa Celzia, v Liptovskom Mikuláši a Oravskom Veselom teplota klesla na mínus 19,8 stupňa Celzia a pod mínus 19 stupňov Celzia namerali aj v Oraviciach. Od mínus 18 po mínus 17 stupňov Celzia namerali stanice ráno aj v Podolínci, Liesku, Liptovskom Hrádku, Osturni, Brvništi, Jarabine, Liptovskej Tepličke, Stránskom, Liptovskej Osade, Plavči a Starej Lesnej.

Najnižšie hodnoty teploty vzduchu v tejto zime v pondelok zaznamenal SHMÚ miestami aj na západnom Slovensku, ojedinele na strednom Slovensku a na Spiši. "Vzhľadom na to, že sa v našej oblasti udrží studená vzduchová hmota ešte niekoľko dní, silné mrazy možno očakávať aj naďalej a staníc s doposiaľ najnižšou hodnotou teploty vzduchu tejto zimy môže pribúdať," uzatvárajú meteorológovia.

V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v 14 obciach

V Žilinskom kraji platila v pondelok dopoludnia mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v 14 obciach v okresoch Liptovský Mikuláš, Žilina, Námestovo, Čadca a Ružomberok. Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka pomáhalo na severe Slovenska od sobotného (19.1.) rána s odstraňovaním následkov snehovej kalamity vyše 400 dobrovoľných hasičov a spolu s nimi aj 76 príslušníkov HaZZ. "V Žilinskom kraji zasahuje v pondelok 20 príslušníkov HaZZ s ťažkou technikou na sprístupnení komunikácií do neprístupných osád a vyvážaní snehu z týchto lokalít. V pondelok dopoludnia zrušili mimoriadnu situáciu v okrese Námestovo, v Oravskej Lesnej by ju podľa predpokladu mali ukončiť v pondelok večer," uviedol Kapusniak.

Na severe Slovenska sneh
Zdroj: Facebook/Denisa Saková - Ministerka vnútra SR

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásili minulý týždeň v Žilinskom kraji na území okresov Námestovo, Čadca, Kysucké Nové Mesto a v ďalších vyše 30 obciach. Pomoc v zasiahnutých obciach poskytli okrem profesionálnych a dobrovoľných hasičov i vojaci, či polícia. Na zhadzovanie snehu z preťažených stromov na hornej Orave hasiči prvýkrát v histórii využili vrtuľník.


Galéria

Ilustračné foto Meteorologické výstrahy Na severe Slovenska sneh Na severe Slovenska sneh

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články