Na slovenský trh útočí ďalšia nebezpečná kozmetika: FOTO Týmto výrobkom sa oblúkom vyhnite | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Na slovenský trh útočí ďalšia nebezpečná kozmetika: FOTO Týmto výrobkom sa oblúkom vyhnite

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
12.11.2018 18:40

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečnými výrobkami na zosvetlenie pokožky, farbou na tetovanie a farbou na vlasy. Všetky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Nórsku, Taliansku a v Nemecku.


Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom Therapy, Extra Lightening Lotion with Carrot Oil značky CT+. Ďalším je výrobok na zosvetlenie pokožky Lightening Oil a krém na zosvetlenie pokožky Lightening Beauty Cream, oba od značky Caro White.

Všetky tri výrobky sú od výrobcu Dream Cosmetics, pôvodom sú z Pobrežia Slonoviny a obsahujú látku hydrochinón. Táto látka je určená len na profesionálne použitie a môže sa používať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.

Therapy, Extra Lightening Lotion with Carrot Oil značky CT+
Na slovenský trh útočí
Zdroj: TASR - ÚVZ SR

Ďalším nebezpečným výrobkom je zelená farba na tetovanie Lime Green Tattoo Ink značky Eternal Ink pôvodom z USA. Farba obsahuje aromatický amín, ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie.

Krém na zosvetlenie pokožky Lightening Beauty Cream
Výrobok na zosvetlenie pokožky
Zdroj: TASR - ÚVZ SR

Nebezpečná podľa hygienikov môže byť aj hnedá farba na vlasy, ktorá sa predáva pod názvom Hair Color Natural Brown, značky Black Rose.

Hnedá farba na vlasy Hair Color Natural Brown značky Black Rose
Na slovenský trh útočí
Zdroj: SITA/ÚVZ

Vyrába sa v Indii v spoločnosti Henna Export Corporation. Analýzou bolo zistené, že výrobok obsahuje látku p-fenyléndiamín – PPD.

Lightening Oil
Na slovenský trh útočí
Zdroj: TASR - ÚVZ SR

PPD patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom a nedostatočným reagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie.


Galéria

Ilustračné foto Therapy, Extra Lightening Lotion Krém na zosvetlenie pokožky Hnedá farba na vlasy Lightening Oil

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články