Meteorológovia zhodnotili september: Bol teplotne nadnormálny, TU bolo horúco | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Meteorológovia zhodnotili september: Bol teplotne nadnormálny, TU bolo horúco

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
03.10.2018 11:45

BRATISLAVA – Tohtoročný september bol na celom území Slovenska teplotne nadnormálny. Priemerná teplota dosiahla až o +2,0°C viac než je normál z rokov 1981 až 2010. Len výnimočne bola táto odchýlka teploty nižšia, napríklad v Spišských Vlachoch dosiahla +1,0°C.


Na východe bola dokonca miestami aj vyššia, Bardejov, Košice aj Michalovce dosiahli odchýlku až +2,1°C. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, priemerná teplota sa v septembri pohybovala na úrovni 16 až 18°C.

Najvyššiu septembrovú teplotu namerali v Orechovej (okr. Sobrance), kde bolo 2. septembra až 33,8°C. Najnižšiu teplotu septembra zaznamenali 30. septembra v obciach Mlynky (okr. Spišská Nová Ves) a Čierny Balog (okr. Brezno), kde namerali len -4,6°C. SHMÚ pripomína, že september 2018 možno teplotne rozdeliť na dve úplne odlišné časti. Do 21. septembra pokračovalo letné počasie s vysokými teplotami a od 22. septembra sa výrazne ochladilo a začalo sa jesenné počasie.

V zrážkach bola situácia na Slovensku rozdielna. Na juhozápade spadlo väčšinou 70 až 130 mm, miestami aj viac. Na strednom Slovensku namerali veľmi rozdielne úhrny, väčšinou od 25 do 70 mm. Najmenej pršalo na východe, zväčša len od 20 do 50 mm. „September sa skončil na západe väčšinou ako zrážkovo nadnormálny, niekde až veľmi výrazne. Na strednom Slovensku bol zrážkovo normálny, na východe bol september zrážkovo väčšinou podnormálny,“ uviedol SHMÚ. Za celý mesiac najviac napršalo v okrese Trnava – v Smoleniciach 170,6 mm a Jaslovských Bohuniciach 168,9 mm. Najnižšie mesačné úhrny namerali v Štrkovci pri Rimavskej Sobote, kde spadlo len 14,7 mm zrážok.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články