°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Rómovia z celého sveta prúdili do Piešťan: Čakali na liečiteľa, ktorý je vraj prevtelený Ježiš

Na snímke skupina Rómov v Pažitskom parku v Piešťanoch 18. júla 2018, kde pôsobí údajný liečiteľ. Povesť o jeho zázračných schopnostiach láka na toto miesto Rómov zo širokého okolia.
Na snímke skupina Rómov v Pažitskom parku v Piešťanoch 18. júla 2018, kde pôsobí údajný liečiteľ. Povesť o jeho zázračných schopnostiach láka na toto miesto Rómov zo širokého okolia.
Zdroj: TASR – Martin Palkovič
18.07.2018 14:16

PIEŠŤANY - Za liečiteľom, ktorý má byť údajným prevtelením Ježiša Krista a má zázračnú uzdravujúcu silu, začali chodiť aktuálne do Piešťan Rómovia zo Slovenska, ale najmä z Čiech, Rakúska či Švédska. Čakajú na neho už týždeň na bývalom cintoríne, dnes Pažitskom parčíku. Každodenná prítomnosť sto až dvesto ľudí znepokojuje obyvateľov okolitých domov i Piešťancov, preto má pod drobnohľadom toto spontánne zhromaždenie mestská i štátna polícia, u primátora zasadá pravidelne bezpečnostná rada.


Ľudia v Piešťanoch sa búria: Veľká skupina Rómov okupuje park, netradičný dôvod

Na "liečiteľa" čakajú Rómovia od rána, modlia sa, veria, že im dokáže prinavrátiť zdravie. "Takýto dar od boha po tom, ako uvidel Pannu Máriu, zrazu pocítil jeden Piešťanec. Vraj vyliečil jedno dieťa a na základe toho sa fáma rozšírila po rómskej komunite. Rýchlejšie ako cez sociálne siete," povedal  náčelník Mestskej polície (MP) Piešťany Marcel Mihalik. Polícia zistila, že ide o 40-ročného Piešťanca, ktorý je inak riadne zamestnaný.

Keď príde na miesto, vyberie si jedného či dvoch ľudí, zväčša deti a odovzdáva im liečivú energiu. Potom sa zhromaždenie rozíde a na druhý deň sa to opakuje. Ubytovanie majú Rómovia zabezpečené zväčša u svojich známych po okolí.

Na snímke skupina Rómov
Zdroj: TASR – Martin Palkovič

Na začiatku chodilo na miesto dvadsať-tridsať ľudí, ich počet každým dňom narastal. Piešťanci sa sťažovali na odpad, ktorý po nich zostáva a na to, že lokalitu obsadili svojimi autami. MP prizvala k riešeniu situácie aj piešťanského vajdu. "Musím povedať, že potom prišli niekoľkí z nich a vyzbierali pohodené fľaše," uviedol Mihalik s tým, že ak rovnaký odpad zostane napríklad po koncerte, ľudí to až tak netrápi.

Pokračovanie hrôzostrašnej reportáže o praktikách liečiteľov: Nútenie k rozvodu a zjavenie anjela

Hovorkyňa mesta Eva Bereczová informovala, že pre zabezpečenie poriadku v tejto lokalite bol na miesto dočasne pristavený kontajner. "Pre zachovanie všetkých hygienických náležitostí a ochrany obyvateľov, ako aj návštevníkov mesta, sa radní so žiadosťou o usmernenie a riešenie situácie obrátia aj na ďalšie orgány špecializovanej štátnej správy, či už ide o úrad verejného zdravotníctva, alebo úrad splnomocnenca pre rómsku problematiku," uviedla hovorkyňa. Dodala, že zoskupovanie sa obyvateľov mesto zo zákona zakázať nemôže.

Na snímke skupina Rómov
Zdroj: TASR – Martin Palkovič

V utorok 17. júla podľa Mihálika liečiteľ do parčíka neprišiel, MP má informáciu, že "načerpával energiu". "Nevieme, či ho neodradila medializácia," dodal. Podľa jeho slov piešťanských Rómov by ale v zhromaždení ktokoľvek márne hľadal. "Asi preto, že ho poznajú," konštatoval Mihalik. Polícia nemá nateraz žiadny dôkaz, že by "liečiteľ" pýtal za svoju energiu peniaze, ak niečo dostal, boli to dary.

Rómovia z parku odišli

Situácia v piešťanskom parčíku, kde sa už týždeň zhromažďovali slovenskí i zahraniční Rómovia kvôli údajnému liečiteľovi, sa upokojila. V stredu okolo obedňajších hodín bolo podľa náčelníka mestskej polície Marcela Mihalika miesto už takmer prázdne. "Lokalitu už opustili takmer všetci, tí, ktorí sa tam ešte zdržiavali, vyfasovali plastové vrecia a lokalitu postupne čistia," informoval náčelník.


Galéria

Na snímke skupina Rómov Na snímke skupina Rómov Na snímke skupina Rómov Na snímke skupina Rómov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články