MIMORIADNY ONLINE Farmári v obkľúčení polície: VIDEO Situácia je vážna, vyhlásil prezident | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

MIMORIADNY ONLINE Farmári v obkľúčení polície: VIDEO Situácia je vážna, vyhlásil prezident

Farmári v Bratislave.
Farmári v Bratislave.
Zdroj: Jano Zemiar
20.06.2018 19:59

BRATISLAVA - Protestujúci farmári dorazili v utorok večer z východu do hlavného mesta na petržalské Tyršovo nábrežie. Chcú sa stretnúť s premiérom Petrom Pellegrinim a dnes plánujú protestnú jazdu po Bratislave a pred parlamentom. Ich požiadavky sú jasné - chcú spravodlivé Slovensko.


Ďakujeme, že ste s nami sledovali situáciu ONLINE.

20:45 Polícia vysvetlila, prečo dala farmárom fúkať. Podľa nej "to robili pre bezpečnosť farmárov, ktorí podľa informácií polície v predošlý večer vo výraznej miere konzumovali alkoholické nápoje. Poskytovať policajný sprievod komukoľvek, kto by mal čo i len desatinu promile ako zostatkový alkohol, je nemysliteľné. Sme radi, že doposiaľ každá dychová skúška sa skončila výsledkom nula," uviedla polícia na sociálnej sieti.

19:35 S ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou sa dnes teda stretol napokon iba jeden nespokojný farmár z tých, ktorí s traktormi protestujú v Bratislave za splnenie ich požiadaviek z Košickej výzvy. Ostatní farmári spoločné stretnutie odmietli, pretože nechceli rokovať v malom počte.Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si podľa Matečnej rokovanie v budove agrosektoru s väčším množstvo farmárov nemohlo dovoliť z kapacitných dôvodov.

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

18:59 Hádka počas dnešného protestu medzi farmárom a náčelníkom polície kvôli “vodnému delu”.

Reakcia ministerky Matečnej na protestujúcich traktoristov.

18:48 Podľa Matečnej nie je možné rokovať separátne s každým farmárom.

18:44 Situácia je riešiteľná, tvrdí Matečná. Protestujúci farmári ako dôvod svojho protestu uvádzajú nenaplnenie ich požiadaviek z Košickej výzvy, čo ministerka odmieta. "Väčšina bodov z Košickej výzvy je už naplnená a sú body, ktoré neumožňuje naša legislatíva alebo legislatíva Európskej únie naplniť," dodala Matečná.

Gabriela Matečná
Zdroj: Jan Zemiar

18:15 Pred budovou ministerstva na Dobrovičovej ulici sa zišlo niekoľko desiatok farmárov. Debata s predstaviteľom ministerstva o tom, či budú farmárov zastupovať zástupcovia, alebo na ne pôjdu všetci zhromaždení, skončilo výkrikmi farmárov, že nedôverujú ministerke. Farmári jednohlasne kričia "Poďte von!". Podmienky Matečnej na stretnutie odmietli a zajtra pokračujú v proteste. 

Keď sa ani opakovane nepodarilo dospieť k dohode s farmármi o ich zástupcoch na rokovanie, stretnutie sa pred budovou skončilo.

18:11 Farmári ostro odsudzujú políciu, že ich uväznila na Tyršovom námestí. Zadržiava ich stroje a do ulíc môžu chodiť protestovať len po skupinkách. „Polícia púšťa z Tyršovho nábrežia len päť traktorov a v intervaloch. Ostatné tam musia ostať. Nechápeme, prečo nám polícia bráni protestovať, keď farmári produkujú potraviny aj pre policajtov,“ povedal Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína. 

18:09 Na stredajšom zhromaždení pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadrili nespokojní farmári nedôveru šéfke agrorezortu Gabriele Matečnej (SNS). Za ministerkou prišli okolo 17.45 h. Rokovanie sa malo pôvodne začať o 16.h. "Žiadame pána premiéra Slovenskej republiky, pána Pellegriniho, aby zvolal koaličnú radu alebo prijal zástupcov. Chceme mať svedkov o tom, čo pani ministerka povie, lebo jej nedôverujeme," zaznelo z úst farmára. Za ministerkou prišli okolo 17.45 h. Rokovanie sa malo pôvodne začať o 16.h.​ 

18:01 Matečná vybrala len päť zástupcov, no chcú ísť všetci. Preto farmári čakajú, že Matečná prijde za nimi. 

17:49 "V tejto súvislosti vyzývame vodičov, aby sa riadili pokynmi policajtov, ktorí budú v uvedenom úseku usmerňovať dopravu, prípadne na prejazd využili inú trasu," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

17:48 Obmedzenia sa týkajú verejnej dopravy na Starom moste, ako aj verejnej a osobnej dopravy na Šafárikovom námestí a Dostojevského rade.

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

17:46 Polícia upozorňuje vodičov v Bratislave na krátkodobé obmedzenia v doprave v súvislosti s presunom farmárov k budove Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Dočasne je obmedzená doprava v úseku od Tyršovho nábrežia v Petržalke smerom k Dobrovičovej ulici v Starom Meste. 

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

17:44 „Spolu sme na spoločný protest prišli do Bratislavy a spoločne aj za Gabrielou Matečnou pôjdeme,“ uviedol František Oravec, farmár z okolia Košíc, ktorý reagoval na to, že ministerka pozvala na stretnutie len troch farmárov. Na čele sprievodu farmárov ide päť traktorov. „Polícia len päť traktorov púšťa z Tyršovho nábrežia. Ostatné tam musia ostať,“ vysvetľuje Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína. Informoval o tom Jaroslav Jánoš zo Združenia vlastníkov pôdy a farmárov Slovenska.

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

17:42 Farmári sa postupne presúvajú k Matečnej. 

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: Jan Zemiar

16:17 Aktuálna situácia na Tyršovom nábreží.

16:08 Farmári vyrazili na piatich traktoroch. Ostatní idú za nimi peši.

16:04 Polícia drží farmárov na Tyršovom nábreží, kde čakajú na veliteľa.

15:47 Farmári sa chystajú za ministerkou Gabrielou Matečnou. 

15:42 "Dohodli sme sa s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, že vytvorí špeciálny tím, ktorý sa začne venovať všetkým otvoreným kauzám, ktoré trápia našich poľnohospodárov. Pôjdu prípad po prípade, pod dozorom generálnej prokuratúry a budem sa pýtať na výsledky," tvrdí Peter Pellegrini.

15:10 Je nemysliteľné, aby farmár nemohol obrábať svoju pôdu, tvrdia farmári.

15:09 Podľa farmárov nie je problém v ministerke, ale v nefungujúcom systéme. 

15:08 Ak ministerka Matečná nedovolí, aby prišli všetky stroje a všetci farmári, nepôjdu k nej na rokovanie. Matečná podľa farmárov pozvala len troch farmárov, aj keď do Bratislavy ich prišlo 120.

14:43 Na webe Ľudia ľuďom robia zbierku pre protestujúcich farmárov. Vyzbieraná suma má pokryť aspoň časť nákladov na pohonné hmoty a pneumatiky potrebné na protestnú jazdu do Bratislavy a späť.

14:42 Prezident Andrej Kiska po stretnutí s farmármi.

14:41 Ministerka Saková tvrdí, že špeciálny vyšetrovací tím, ktorý prešetruje kauzy farmárov, už čiastočne funguje. Reagovala tak na slová premiérara Pellegriniho, ktorý pred zasadnutím vlády informoval o zriadení špeciálnej skupiny na vyšetrovanie káuz farmárov. „Na základe spoločného rokovania s Generálnou prokuratúrou sme zriadili spoločný vyšetrovací tím. Všetci členovia budú z iných regiónov a teritórií, ako boli medializované problémy,“ povedala šéfka rezortu vnútra.

Celý postup bude podľa jej slov dozorovať prokuratúra, ktorá bude postupne verejnosť informovať o jednotlivých zlyhaniach alebo o správnom vyšetrovaní. „Dnes sme dali tímu spoločne s pánom premiérom taký oficiálny punc,“ dodala Saková.

NAŽIVO Farmári dorazili za prezidentom

14:35 Farmári obdarovali prezidenta zemiakmi a korbáčikmi.

13:47 Farmári dorazili do prezidentského paláca. Na schodoch sú vrecia so zemiakmi.

Zemiaky v Prezdentskom paláci
Zdroj: Martin Bublavý

13:36 Polícia vyvrátila informácie o vodnom dele, je to štábne vozidlo na skladovanie vody pre policajtov.

13:20 Tri traktory opustili Tyršovo nábrežie.

13:10 Polícia k prezidentovi chce údajne pustiť iba 3-4 traktory, podobne to plánuje urobiť aj v prípade stretnutia s ministerkou Matečnou.

Farmári v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Farmári v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

Farmári v Bratislave
Zdroj: Jan Zemiar

12:58 Farmári putujúci po Viedenskej ceste.

12:45 Farmári majú momentálne brífing na Tyršovom námestí. 

12:43 Podľa Denníka N sa ministerka Matečná stretne s farmármi o 16:00.

12:36 Polícia podľa iniciatívy Za slušné Slovensko priviezla na Tyršovo nábrežie v Bratislave, kde sú farmári, vodné delo. „Toto je krok k obnoveniu dôveru ľudí v štát? Hlúpa a hrubá demonštrácia sily proti slušným ľuďom, ktorí chcú len pokojne hospodáriť na svojej pôde. Vidíme sa v piatok na pochode Za slušné Slovensko. Stojíme za farmármi!" odkazuje hnutie.

Táto informácia sa neskôr ukázala ako nepravdivá.

MIMORIADNY ONLINE Farmári v
Zdroj: FB / Za slušné Slovensko

12:17 Prezident SR Andrej Kiska prijme v stredu o 14. h farmárov v Prezidentskom paláci. TASR o tom informovala Kancelária prezidenta SR. Koordinátorka farmárskeho protestu Lucia Gallová z Vidieckej platformy pre TASR povedala,že k hlave štátu príde osemčlenná delegácia a k palácu tri traktory.

11:45 Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD)) sa dohodol s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), že bude zriadená špeciálna skupina na vyšetrovanie káuz farmárov.

11:44  Ministerstvo vnútra zriadi špeciálnu skupinu na vyšetrovanie káuz farmárov, dohodol sa na tom premiér s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer), že bude zriadená špeciálna skupina na vyšetrovanie káuz farmárov. Skupina bude zložená z predstaviteľov policajného zboru a Generálnej prokuratúry.

Farmári zaparkovali pred Úradom
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

11:41 Polícia nakoniec pustí farmárov k parlamentu, na cesty by sa mali dostať do 15 minút. Doteraz ich nechcela pustiť z Tyršovho nábrežia, vysvetľovala to dopravnou situáciou

Matečná mení program

11:32 Farmári žiadali o stretnutie premiéra Pellegriniho, ten oznámil, že o 14. hodine sa stretne na Úrade vlády s predstaviteľmi regiónu Podpoľania. Na stretnutie s farmármi vyzval ministerku Matečnú. Ministerka je na pracovnej ceste v Českej republike, vracia sa na Slovensko.

11:20 O 14:00 sa má s farmármi stretnúť aj prezident Andrej Kiska.

11:10 Premiér Peter Pellegrini sa má stretnúť s famármi o 12-tej pred Úradom vlády. Požiadal aj ministerku Matečnú, aby zrušila svoj program a rokovala s farmármi.

11:00 Polícia nechce pustiť farmárov na parlament. Päť traktorov tak zostalo na Tyršovom nábreží a polícia ich nechce pustiť ďalej. Odôvodňujú to podľa farmárov plynulosťou cestnej dopravy.

Farmári zaparkovali pred Úradom
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Protestná jazda farmárov z východu smerom do Bratislavy začala v pondelok. Na petržalské Tyršovo nábrežie dorazili v utorok krátko po pol deviatej večer. Vítalo ich množstvo ľudí, hnutie Za Slušné Slovensko, ale aj niektorí opoziční politici. 

"Je to neuveriteľné, koľko ľudí nás prišlo podporiť. Naozaj sme to nečakali. Aj po ceste sem nám mnohí šoféri ukazovali zdvihnuté palce," povedal nám Juraj Béreš. Farmári pozvali na Tyršovo nábrežie aj premiéra Petra Pellegriniho. "Zatiaľ sa nám nevyjadril, či vôbec príde," povedal Juraj Hospodár. 

Farmári z východu dorazili
Zdroj: TASR

"Mladým farmárom sa žije ťažko. Nevedia sa dostať k svojim pôdam. Ja sa napríklad neviem dostať k tej mojej," povedal ďalší farmár, Róbert Mikula. Podľa farmárov nie je problém len na východe, ale na celom Slovensku. 

Farmári z východu dorazili
Zdroj: TASR

Farmári sa svorne zhodujú na tom, že odvahu k protestnej jazde im dodala práve tragická udalosť z konca februára, kedy bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. "Bol to taký spúšťač. Toto sa v demokratickej krajine diať nemôže. Vtedy vyšli najavo všetky špinavosti, ktoré sa tu dejú," dodali.

Podpora od ľudí

Farmárov prišli podporiť aj ľudia z Bratislavy a chystajú sa im spraviť občerstvenie. "Chcel by som poprosiť všetkých dobrých ľudí, ktorým to nie je jedno, aby ráno priniesli kávu, čaj alebo nejaký chlieb. Musíme držať spolu a podporiť ľudí, ktorí nevedia dosiahnuť spravodlivosť," vyhlásil Marek z Bratislavy.  

Farmári z východu dorazili
Zdroj: TASR

"Nemôžeme byť ľahostajní. To, čo sa deje v tomto štáte, treba zastaviť. A my sa o to môžeme pričiniť už len tým, že vyjdeme do ulíc," dodal. 

Protest pred Úradom vlády

Farmári sa postupne presúvajú pred Úrad vlády, kde sa chystajú protestovať. Niektorí majú ísť aj pred parlament. Očakávajú, že sa premiér SR Peter Pellegrini vyjadrí k žiadosti o stretnutie z utorka. Od parlamentu sa vrátia späť a podniknú jazdy po meste. Počet ďalších traktorov, ktoré prišli v noci na stredu do Bratislavy, nevedela spresniť.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: Martin Bublavý, TASR/Jakub Popelka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články