Situáciu na východe komplikuje sneh: Vodiči, pozor, tvoria sa záveje | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Situáciu na východe komplikuje sneh: Vodiči, pozor, tvoria sa záveje

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Jana Birošová
13.02.2018 09:16

BRATISLAVA - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na snehové jazyky a záveje, ktoré sa v stredu (14.2.) a štvrtok (15.2.) môžu vytvárať vo východnej časti Slovenska. Výstrahu prvého stupňa zverejnil SHMÚ na svojej internetovej stránke.


Výstraha platí pre viaceré okresy Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja od stredy od 04.00 h až do štvrtkového poludnia. Snehové jazyky môžu byť nebezpečné pre vodičov vozidiel.

Situáciu na východe komplikuje

Situáciu na východe komplikuje

Situáciu na východe komplikuje

Hrozba aj na horách

Nebezpečenstvo vo vysokohorskom prostredí je nerovnomerne rozložené, súvisí hlavne s vetrom previatym snehom na severných svahoch a stranách pohorí. V teréne všetkých pohorí aktuálne prevláda mierna lavínová hrozba, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

"Na strmých svahoch je možné uvoľnenie doskových lavín. Ojedinele sa na extrémne strmých svahoch a žľaboch môžu vyskytnúť aj malé spontánne zosuvy z nového prachového snehu, ktorý napadol v noci," priblížil Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Na horách je prevažne zamračené alebo hmlisto, vo Vysokých Tatrách so slabým snežením. Podľa Krajčího napadlo za uplynulých 24 hodín päť centimetrov nového prachového snehu, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 13 do mínus dva stupne Celzia. Doplnil, že na hrebeňoch fúkal slabý premenlivý severný vietor v nárazoch rýchlosťou do desať metrov za sekundu.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Jana Birošová, shmu.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články