Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Nové hodnotenie slovenských nemocníc: Toto sú podľa pacientov tie najhoršie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (5)
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com

BRATISLAVA - Najlepšou fakultnou nemocnicou za minulý rok sa podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera stala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica. Nasledovala Detská fakultná nemocnica Košice a Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok.


Na druhej strane, najhoršie hodnotené z pohľadu pacienta boli Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava, Fakultná nemocnica Trnava a Univerzitná nemocnica Bratislava. O výsledkoch prieskumu informovali zástupcovia Dôvery vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Rebríček najhorších a najlepších slovenských nemocníc: Ako dopadla tá vaša?

V kategórii všeobecných nemocníc najlepšie obstáli podľa pacientov Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku a Nemocnica svätého Michala. Najhoršie hodnotené v tejto kategórii boli Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca a Všeobecná nemocnica v Žiari nad Hronom.

Najlepšie hodnotenými špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami podľa názoru pacientov boli Národný endokrinologický a diabetologický ústav, NÚSCH – Detské kardiocentrum, Onkologický ústav sv. Alžbety. V prieskume boli označené za najhoršie v tejto kategórii Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica, Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok, Psychiatrická nemocnica Hronovce.

Pacienti sú spokojnejší s jedlom aj ubytovaním

Rebríček nemocníc zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe výpovedí viac ako 7 tisíc pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom sa zvýšila spokojnosť s takzvanými hotelovými službami, teda s jedlom, s ubytovaním a upratovaním. Spokojnosť so zdravotnými sestrami u dospelých pacientov v porovnaní s minulým rokom mierne klesla.

Naopak, u detských pacientov, pri ktorých vyjadrovali spokojnosť ich rodičia, spokojnosť so sestrami vzrástla. „Subjektívna spokojnosť pacientov je jedným z dôležitých ukazovateľov, na ktorý sa pozeráme pri uzatváraní kontraktov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Kvalitu ubytovania, prístup personálu a stav po prepustení vie dobre posúdiť každý pacient. Teší nás, že celková známka v hodnotení je opäť o niečo lepšia. Svedčí to o snahe nemocníc zlepšovať všetky svoje služby popri prioritnej úlohe - zvyšovaní kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Podobne ako v minulých ročníkoch najnižšia spokojnosť pacientov je s hotelovými službami, najvyššia s personálom zdravotníckych zariadení – s lekármi a so sestrami. Pacienti ohodnotili nemocnice ako v škole, teda známkami od 1 po 5. Všetky nemocnice dosiahli priemernú známku 1,64, čo je v porovnaní s minulým rokom (1,66) mierne zlepšenie.

Nové hodnotenie slovenských nemocníc:
Galéria fotiek (5)

Nové hodnotenie slovenských nemocníc:
Galéria fotiek (5)
Fakultné a univerzitné nemocnice
Zdroj: Dôvera

Nové hodnotenie slovenských nemocníc:
Galéria fotiek (5)
Špecializované nemocnice
Zdroj: Dôvera

Nové hodnotenie slovenských nemocníc:
Galéria fotiek (5)
Ostatné nemocnice
Zdroj: Dôvera

 

 

 

Nové hodnotenie slovenských nemocníc: Toto sú podľa pacientov tie najhoršie

Viac o téme:
ZDROJ: SITA, zh/FOTO: Thinkstock.com, Dôvera.sk Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články