Kováčik si robí svoju prácu, reaguje prokuratúra: V kauzách Bašternák či Gorila sa činiť nemá | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Kováčik si robí svoju prácu, reaguje prokuratúra: V kauzách Bašternák či Gorila sa činiť nemá

Dušan Kováčik
Dušan Kováčik
Zdroj: TASR/ Michal Svítok
24.02.2017 14:55

BRATISLAVA - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa má ako vedúci prokurátor venovať predovšetkým riadeniu úradu, nemá si prideľovať konkrétne trestné veci. Takto reaguje Generálna prokuratúra (GP) SR na informáciu, že Kováčik za osem rokov svojho pôsobenia dozoroval 61 prípadov a ani jeden raz nepodal obžalobu.


Ide aj o prípady ako kauza Bašternák, Gorila či nahrávka hlasu podobná premiérovi Robertovi Ficovi, informoval nedávno Denník N. Pokyn, aby sa Kováčik primárne venoval riadeniu úradu, uložil po svojom nástupe do funkcie generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

"Za svoje rozhodnutia nesie primárnu zodpovednosť špeciálny prokurátor. Väčšina trestných vecí do roku 2013 bola meritórne rozhodnutá dávno pred nástupom Jaromíra Čižnára do funkcie, ktorý bol vymenovaný v júli 2013," povedala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Opozičná SaS dnes vyzvala Čižnára "ako Kováčikovho nadriadeného, nech voči nemu začne disciplinárne konanie". SaS i OĽaNO-NOVA Kováčika vyzvali, aby odstúpil z funkcie. GP SR tvrdí, že postavenie špeciálneho prokurátora upravujú príslušné zákony a má autonómne postavenie.

"Generálny prokurátor môže iba preskúmať právoplatne skončenú trestnú vec, prípadne rozhodnúť o opravnom prostriedku v trestných veciach, ktoré osobne vydal špeciálny prokurátor, čo sa v minulosti stalo vo viacerých prípadoch, napríklad v prípade Bašternák," povedala Predajňová.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články