V Nitre prasklo potrubie, FOTO zaplavenej cesty: Domácnosti zostali bez vody | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

V Nitre prasklo potrubie, FOTO zaplavenej cesty: Domácnosti zostali bez vody

Cestu v Nitre zaplavila voda z prasknutého potrubia.
Cestu v Nitre zaplavila voda z prasknutého potrubia.
Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič
20.01.2017 13:00

NITRA - Po nočnej havárii, pri ktorej prasklo vodovodné potrubie na Triede Andreja Hlinku v Nitre, zostávajú viaceré domácnosti na sídlisku Chrenová bez vody. Prívodné tlakové potrubie hlavnej vetvy vodovodu prasklo vo štvrtok 19. januára večer. Podľa informácií zo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (ZaVS), spôsobil poškodenie potrubia s najväčšou pravdepodobnosťou silný mráz.


Na miesto prišli hasiči s dvoma vozidlami, policajti, vodári aj cestári, dopravu odkláňali. „Vo vode stálo jedno zaplavené vozidlo, ktoré hasiči odtlačili mimo zaplavenú zónu. Označili miesto, odkiaľ vyvierala voda z poškodeného potrubia a po odstavení vody vodárenskou spoločnosťou začali odčerpávať vodu plávajúcim čerpadlom a otvárať dažďovú kanalizáciu, ktorá bola upchatá,“ informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Michal Varga. Cestári vozovku posypali, aby nezamrzla. 

V Nitre prasklo potrubie,
Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

Tryskajúca voda zaplavila veľkú časť Triedy Andreja Hlinku spolu s priľahlými bočnými ulicami a parkoviskami. „Momentálne sa už pracuje na odstránení poruchy. Bolo lokalizované miesto, na ktorom bolo potrubie poškodené a odstránila sa voda z okolia. Následne bude poškodená časť vodovodu vymenená. Bez vody zostal už iba jeden bytový dom, ktorý zásobujeme pomocou cisterien,“ uviedol vedúci výrobno-technického úseku nitrianskeho odštepného závodu ZaVS Marek Kováč.

V Nitre prasklo potrubie,
Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

Ako doplnil, škody, ktoré vodárňam kvôli poruche vznikli, zatiaľ neboli vyčíslené. „V každom prípade chcem občanov uistiť, že únik vody, ku ktorému došlo, v žiadnom prípade nebude nikomu účtovaný a naši odberatelia ho nijako nepocítia vo faktúrach,“ doplnil Kováč.

V Nitre prasklo potrubie,
Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

Vyše 1500 obyvateľov obce Domaniža je bez pitnej vody, zrejme prasklo potrubie

Obec Domaniža v Považskobystrickom okrese je od štvrtkového (19. 1.) večera bez dodávky pitnej vody. Dôvodom je porucha na hlavnej vetve vodovodu. Dodávku vody pre viac ako 1500 obyvateľov cisternami komplikuje mráz. Podľa starostu obce Františka Matušíka únik vody nahlásili obyvatelia vo štvrtok večer. Pre poruchu odstavili hlavnú vetvu vodovodu. „Ešte pred odstavením sme o 21.00 obecným rozhlasom informovali obyvateľov, aby si zabezpečili zásoby pitnej vody, zabezpečili sme vodu na ráno do škôlky, aby sa mohlo variť. Ráno začala Považská vodárenská spoločnosť s prácami na odstránení poruchy,“ uviedol Matušík.

Ako dodal, hneď ráno začala obec riešiť náhradné dodávky vody pomocou cisterien, ktoré rozvážajú vodu po dedine. „Problémom je nízka teplota, až okolo mínus 20 stupňov, všetko mrzne. Voda sa musí rozvážať v menšej cisterne, ktorá sa častejšie napĺňa. Vo veľkej cisterne zamŕzala,“ doplnil starosta.

Podľa vedúceho strediska vodovodov Považskej vodárenskej spoločnosti Vladimíra Belka poruchu na hlavnom výtlačnom potrubí do vodojemu nahlásili vo štvrtok večer. Vzhľadom na pokročilú dobu sa nemohlo pristúpiť k odstráneniu poruchy ešte vo štvrtok večer, preto prerušili dodávku vody do celej obce. 

„Poškodené je liatinové potrubie, ktoré vodou zásobuje vodojem. Momentálne sa ešte len dokopávame k potrubiu. Urobí sa nejaká opravná tvarovka, na mieste sa to opraví. Ešte momentálne nevieme, či je poškodené hrdlo alebo prasknutá rúra. Po oprave bude niekoľko hodín trvať, kým sa vodojem načerpá, následne budeme musieť odvzdušniť jednotlivé vetvy vodovodu. Hrubý odhad je, že okolo 15.00 h by mohol systém fungovať. Je to však len odhad, ťažko povedať. Budeme robiť všetko pre to, aby bola dodávka vody obnovená dnes,“ zdôraznil Belko.


Galéria

Cestu v Nitre zaplavila

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR/Henrich Mišovič

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články