Dočkáme sa lacnejších energii: Za elektrinu, plyn a teplo zaplatíme menej | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Dočkáme sa lacnejších energii: Za elektrinu, plyn a teplo zaplatíme menej

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
30.11.2016 17:25

BRATISLAVA - Koncová cena elektriny pre domácnosti od 1. januára budúceho roka zlacnie medziročne v priemere o 4,3 %. Pokles cien sa dotkne aj odberateľov zemného plynu, priemerné ceny pre domácnosti sa medziročne znížia približne o 2,6 %. V prípade dodávky tepla dôjde k poklesu priemerne o 6 %. Informoval o tom dnes Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).


"V budúcom roku výrazne klesne pre zraniteľných odberateľov priemerná cena elektriny, zemného plynu i tepla. Okrem iného sa tak potvrdili naše predpoklady o zásadnom vplyve výsledkov tohtoročnej hĺbkovej kontroly úradu v distribučných spoločnostiach na koncové ceny energií," zhodnotil v stanovisku ÚRSO jeho predseda Jozef Holjenčík.

Vo väčšine vodárenských spoločností zostanú ceny vody v roku 2017 rovnaké ako v súčasnosti platné maximálne ceny. "Spolu priemerné vodné a stočné stúpne medziročne o 0,3 %, teda možno konštatovať, že ide o skutočne minimálny nárast," doplnil Holjenčík. Na rok 2017 úrad stanovuje maximálne ceny vody ako dvojzložkové. Fixná zložka ceny sa stanoví na odberné alebo výpustné miesto podľa príslušnej tarifnej skupiny. Variabilná zložka sa stanoví za meter kubický, pričom táto zložka bude v budúcom roku priemerne o 6 % nižšia ako súčasná priemerná cena pitnej a odpadovej vody.

Pokles cien elektriny nie je podľa ÚRSO iba dôsledkom situácie na veľkoobchodných trhoch, kde naopak cena komodity v posledných mesiacoch rastie. Dôležitým faktorom bolo podľa úradu zreálnenie nákladov na prenos a distribúciu a najmä zapracovanie výsledkov hĺbkovej kontroly majetku distribučných spoločností, ktorú úrad v tomto roku vykonal. "Vďaka tejto fyzickej kontrole majetku, ktorá svojím rozsahom nemala obdobu v EÚ, sa pri cenotvorbe na rok 2017 mohol už v plnom rozsahu premietnuť skutočný stav hodnoty majetku distribučných spoločností, čo sa aj odrazilo v cenách za sieťové služby," priblížil Holjenčík.

Pri distribúcii sa zmenila štruktúra taríf, ktorá odráža reálne spotreby v jednotlivých odberoch a zároveň rešpektuje aj nasadzovanie inteligentných meracích systémov. Náklady na spotrebu sa preto môžu meniť v závislosti od dodávateľa, ale aj distribútora.

V prípade veľkých priemyselných odberateľov sa podľa ÚRSO podarilo objektivizovať skutočné náklady za prenos a distribúciu elektriny. "V praxi to bude v roku 2017 znamenať pre veľké priemyselné podniky výrazné zníženie poplatkov a pokles priemernej ceny distribúcie medziročne až o 16,44 % na napäťovej úrovni VN a 0,42 % na napäťovej úrovni VVN," priblížil úrad.

Zlacnenie priemernej ceny elektriny pritom mohlo byť podľa ÚRSO ešte výraznejšie, keby sa do štruktúry koncovej ceny nepremietla tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Tá zahŕňa predovšetkým štátnu podporu výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE). Oproti minulému roku táto tarifa pravdepodobne stúpne.

"TPS pôjde zrejme hore len preto, že pokles cien elektriny na trhoch bol výrazný a masa výrobcov sa preto presunula do obnoviteľných zdrojov. A platí logické pravidlo, že čím je nižšia cena elektriny na trhu, tým vyšší je doplatok pre výrobcov z OZE a teda tým vyššia je aj TPS. To sú spojené nádoby," argumentoval Holjenčík.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články