°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Šokujúci prípad týranej Vierky z Rovinky ukázal, ako poraziť muža agresora: Poučenie pre ženy

Vierke pomáha aj krízové centrum Brána do života
Vierke pomáha aj krízové centrum Brána do života
Zdroj: Foto: Ján Zemiar
08.11.2016 06:00

BRATISLAVA - Žijú medzi nami. Mnohé za skromným úsmevom skrývajú obrovské trápenie, ktoré sa deje u nich doma, za zatvorenými dverami. Týrané ženy ticho trpia, sú bezmocné, nevedia, na koho sa môžu so svojím problémom obrátiť. Aj my sme upozornili na prípad mamy deviatich detí z Rovinky, s ktorou sa život nemaznal. Spoločne sme navštívili Krízové centrum Brána do života, kde sa o ženy s podobnými osudmi zaujímajú, poradia a nezištne pomôžu.


O domácom násilí sa už popísalo veľa. Stále sú medzi nami ženy, ktoré ho dennodenne zažívajú. Možno si to ani samy neuvedomujú, možno rezignovali a možno len nevedia, kde hľadať pomoc. Podobne na tom bola aj Vierka z Rovinky. Spoločne sme navštívili krízové centrum Brána do života, kde sa jej ujali. "Domáce násilie netvorí len jeden príležitostný incident. Ide o opakované, dlhodobo trvajúce násilie, ktorého cieľom je pokoriť, ovládať alebo utlačiť inú bytosť, a to ponižovaním a vyvolaním strachu - slovným, fyzickým a citovým týraním," vysvetlila riaditeľka krízového centra Brána do života Daniela Gáliková. 


Prečítajte si aj:

Rodinné peklo v Rovinke: Vierku (38) s deťmi týra agresívny muž, pomoc v poslednej minúte!


U mužov ide o poruchu osobnosti 

Krízové centrum je nezisková organizácia, poskytuje sociálno-právnu a psychologickú pomoc ženám, ktoré sú vystavené násiliu v akejkoľvek forme. Centrum poskytuje 14-tim ženám a ich deťom bezplatné ubytovanie na pol roka, v závislosti od individuálneho prípadu vedia hranicu posunúť. "Ženy, ktorým poskytujeme dočasné ubytovanie, postretol rôzny osud. Istým spôsobom ich ovládol partner, ktorý si na nich ventiloval svoju frustráciu, často ide u týchto mužov k poruche osobnosti. Potrebujú cítiť moc nad partnerkou. Domáce násilie nie je závislé od veku, sociálneho postavenie, vzdelania, etnickej a náboženskej príslušnosti, od temperamentu, ako i od mentálnej výbavy agresora i obete," zdôraznila Gáliková. 

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Mama deviatich detí z Rovinky v krízovom centre

Násilie muži páchajú na svojich ženách najčastejšie v období, keď sú najzraniteľnejšie. Keď majú malé dieťa, alebo sú na materskej. Vtedy je žena pripútanú k svojmu potomkovi, je ekonomicky závislá od partnera. Presne to sa potvrdilo aj v prípade Vierky. "Našim klientkám poskytujeme aj materiálnu pomoc vo forme šatstva, plienok, či kočíkov. Chodia k nám aj ženy, s ktorými pracujeme ambulantne, tzn. že u nás nebývajú, navštevujú nás v dohodnutom čase. S matkou sa rozpráva psychologička alebo sociálna pracovníčka, a rovnako postupujeme aj v prípade, že matka príde s deťmi," opísala riaditeľka krízového centra.  Pre ambulantnú formu spolupráce sa rozhodla aj mama deviatich detí z Rovinky. Po vstupe do centra nás čakal kolektív milých pracovníčok, ochotných pomôcť každej žene. Vierke darovali kočík, ktorý akútne potrebovala, nakoľko jej starý je už nefunkčný. 

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Ako hovorí riaditeľka krízového centra, Brána do života je len jedným spojivkom v celej mašinérii zdĺhavého procesu pomoci týraným ženám. "Ak zažíva niekto vo vašom okolí domáce násilie, pomôžte. Týrané ženy sú častokrát bezmocné, nevedie, čo majú robiť, boja sa, nemajú v nikom oporu. Prvým krokom, ktorý treba urobiť, je volať políciu. Nebáť sa, volať zakaždým, keď je to potrebné. Ide o ochranu ženy a detí. V rodinách, kde dochádza k násilu, sa stáva, že sa muž ospravedlní, nasledujú tzv. medové týždne a po čase v ňom agresia opäť prepukne. Obdobia medových týždňov sa ale skracujú, až nakoniec úplne vymiznú a pretrváva len psychické, či fyzické týranie," vysvetlila Gáliková. 

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Teror pokračuje

Polícia sa Vierkiným prípadom intenzívne zaoberá. Koncom októbra vykázala druha Mikuláša na desať dní z domu. Súd predĺžil vykázanie, a tak sa stále nemôže k žene a deťom vrátiť. Zdalo by sa, že Vierka má nateraz pokoj. Opak je ale pravdou. Mikuláš ju neustále atakuje sms správami, v ktorých sa vyhráža, že jej ublíži a postará sa o to, aby jej sociálka vzala deti. Vierka žije naďalej v strachu a obavách. Šokujúce je, že Mikuláš na ňu útočí aj prostredníctvom polície, keď podáva hlásenia, že sa nestará o deti a že ich bije. Za uplynulý víkend boli u Vierky policajné hliadky dvakrát, pretože hlásenie, ktoré podal opitý Mikuláš, museli preveriť. 

Vierke a jej deťom môžete pomôcť aj prostredníctvom krízového centra Brána do života, kde môžete odniesť plienky, či vecné dary. 

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Šokujúci prípad týranej Vierky
Zdroj: Foto: Ján Zemiar


Galéria

Vierke pomáha aj krízové

Nástroje k článkuZDROJ: miš
FOTO: Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články