Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Kauza starostu Marianky obvineného z korupcie naberá na obrátkach: Polícia ho chce vziať do väzby

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Starostu obce Marianka Radovana Juriku, ktorý čelí obvineniu z korupcie, chce polícia vziať do väzby.


"Obvinený sa v súčasnosti nachádza v cele policajného zaistenia a vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. Podnet spolu s vyšetrovacím spisom bude predložený dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Starostu obce Marianka Radovana Juriku zadržala polícia v pondelok a obvinila ho z korupcie. Prvý o tom na svojej webovej stránke informoval Denník N, ktorý kauzu otvoril a informoval, že starosta žiadal od ľudí za vydanie stavebného povolenia dar pre obec. Akcia na obecnom úrade bola mesiac po tom, ako denník v spolupráci s nadáciou Zastavme korupciu informoval o korupčných praktikách starostu. Bez daru údajne starosta odmietal v obci vydať stavebné povolenie alebo kolaudačné rozhodnutie. 

Polícia podľa denníka Radovana Juriku vyšetruje za tri skutky. Ešte v roku 2011 si od stavebníka T. H. starosta údajne vyžiadal za bezproblémové stavebné konanie 1 700 eur, pričom prijatie chcel formálne legalizovať prostredníctvom darovacej zmluvy pre obec so slovami, že "je vo zvyku dávať obci dar a lepšie si zapamätám ľudí, ktorí dar obci poskytli‘“. Stavebník zaplatil 700 eur.

Ďalšie dva prípady sa stali v tomto roku. Vo februári si vypýtal rovnako za bezproblémové konanie dar od S. H. Tá úplatok uhradila bankovým prevodom. V septembri žiadal dar dvetisíc eur za bezproblémové kolaudačné rozhodnutie od stavebníčky M. M. Žena však dar odmietla zaplatiť. Starostovi tak teraz hrozí podľa polície väzenie na päť až 12 rokov. 

Radovan Jurika ešte v októbri Denníku N napísal, že nie je ochotný účinkovať v takomto účelovo objednanom a podľa neho i platenom predstavení bez predchádzajúcej dohody o primeranom honorári. Ako starostovi mu podľa neho záleží na rozvoji obce. Obyvatelia dary podľa neho poskytovali výlučne dobrovoľne, v darovacích zmluvách však pritom boli aj úroky z omeškania. 

Viac o téme:
ZDROJ: SITA/FOTO: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články