Linka detskej istoty pôsobí na Slovensku 20 rokov: Denne sa stretáva so 70 nešťastnými osudmi | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Linka detskej istoty pôsobí na Slovensku 20 rokov: Denne sa stretáva so 70 nešťastnými osudmi

tlačová konferencia Linky detskej istoty
tlačová konferencia Linky detskej istoty
Zdroj: Foto: Ján Zemiar
12.06.2015 15:00

BRATISLAVA - Linka detskej istoty pracuje na Slovensku už približne dvadsať rokov. Za toto obdobie pomohla mnohým deťom a mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii a svoj problém nevedeli ďalej riešiť. Odborníci sú presvedčení a pozitívnom poslaní svojej práce, šikana je totiž na školách a internátoch častá. Je potrebné proti nej bojovať, no najmä pomáhať šíriť osvetu.


Linka detskej istoty zverejnila výsledky výskumov pomoci mladým na tému šikanovanie a vrstovnícke násilie na základe hovorov a e-mailovej komunikácie, ktoré zaznamenala. Výsledky prezentovali jej zástupcovia, Odbor prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR a ďalší odborníci na tlačovej besede v Bratislave.

Odborníci vychádzali zo 482 zaznamenaných rozhovorov, v ktorých mali rovnaké zastúpenie chlapci i dievčatá. Najčastejšie volajú školáci vo veku 11 až 14 rokov, pričom priemerná dĺžka telefonátu je päť minút, čo odborníci považujú za veľmi krátky čas. Deti a mladí volajú na číslo Linky detskej istoty približne 70-krát denne. Tento výskum sa realizoval vďaka podpore MV SR a projektu Prevencia kriminality 2014, uviedla Jana Šimončičová, koordinátorka dištančného poradenstva na LDI.

Druhý výskum bol zameraný na e-mailovú komunikáciu s mladými a dištančnú e-mailovú pomoc. Realizoval sa v rámci medzinárodného projektu podporeného z Vyšehradského fondu. Odborníci skúmali 251 e-mailových správ od 174 odosielateľov.

Linka detskej istoty pôsobí
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Škola - miestom šikany

Odborníci dospeli k záveru, že deti a mladých ľudí trápi škála rôznych problémov, pričom šikanovanie a vrstovnícke násilie patrí medzi najčastejšie. Chlapci viac hovoria o šikane a fyziskému násiliu, dievčatá sú zas viac pod tlakom kyberšikany a slovným útokom. K ďalším problémom detí a mladých patrí výsmech rovesníkov pre vzhľad či farbu pleti, alebo šírenia nejakých negatívnych informácií, ale i otázky vzťahov medzi chlapcom a dievčaťom, neskôr partnerské vzťahy, vzťahy v rodine či zdravotné problémy, uviedla Lýdia Marošiová. Podľa jej slov častým miestom šikany je škola, či internát. Rodičia a učitelia väčšinou o šikane vedia, ale venujú málo pozornosti tomuto problému.

Linka detskej istoty pôsobí
Zdroj: Foto: Ján Zemiar

Šikana nie je v trestnom zákone

Zástupca MV SR, riaditeľ Odboru prevencie Jozef Halcin, ocenil prácu LDI, ktorá pôsobí už vyše 20 rokov, i význam uskutočnených výskumov. Ukázalo sa, že linka má potenciál vypočuť a vyriešiť veľa problémov a ťažkých situácií detí a mladých ľudí. Vyslovil názor, že rodičia celkove venujú deťom a mladým málo času a niekedy podceňujú otázky šikany a násilia. Ako povedal, šikanovanie nie je obsiahnuté v trestnom zákone, sú však rôzne možnosti pomoci tým, ktorí sa stávajú obeťami tohto negatívneho javu. Treba o týchto problémoch veľa hovoriť, vzdelávať spoločnosť, upozorňovať neustále na to, čo je šikana a čo spôsobuje.

Aj riaditeľka Linky detskej istoty Eva Dzurindová si myslí, že dospelí niekedy podceňujú problém šikanovania. Pracovníci LDI povzbudzujú deti, aby opätovne upozornili rodičov a učiteľov na tento problém a snažia sa im čo najlepšie poradiť. Podľa jej názoru mnohým deťom sa pomôže či už prostredníctvom linky alebo iných neziskových organizácií. Veľa záleží od človeka, ktorému sa dieťa zverí.


Galéria

tlačová konferencia Linky detskej

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články